Kranjske policiste je v sredo poklicala občanka in jim sporočila, da jo je obiskal moški, ki se je predstavljal za serviserja plinskih naprav, spraševal pa jo je tudi po odprodaji zlatnine. Oblečen je bil v moder kombinezon z napisom Plin Servis. Povedala je, da neznanca ni spustila v stanovanje, ker storitve servisa nikoli ni naročila, zlatnine pa nima, in izpostavila, da je neznanec postajal vse bolj predrzen in vsiljiv. Zato ga je odslovila in o tem obvestila policijo.
Enako sta policiji kasneje javili še dve občanki, ki sta podobno opisali ravnanje vsiljivega neznanca. Policisti informacije, ki so jih pridobili z zbiranjem obvestil o osebi, že preverjajo.
Kot so sporočili kranjski policisti, so med letom obravnavali že več naznanil takšnih sumov in tudi kaznivih dejanj, ko so storilci na različne načine pristopali do oškodovancev in jih v pogovoru zamotili, da bi pridobili njihovo pozornost, potem pa so izvršili tatvino. Tatvine se pojavljajo na avtocestni infrastrukturi, v okolici trgovskih središč, pa tudi v stanovanjskih naseljih in povsod drugje, kjer so naseljeni ljudje.
Dejstvo je, da je pripravljalna dejanja storilcev na izvrševanje kaznivih dejanj včasih težko prepoznati, ima pa samozaščitno obnašanje ravno zato razmeroma veliko težo. Pomembno je vedeti, da se neznancev ne vabi ali jim omogoča vstopa v stanovanje; vrednejše stvari in predmeti morajo biti ustrezno shranjeni in zavarovani ter pod nadzorom lastnika; vrata stanovanja ali hiše pa vedno zaklenjena. Če lastnik osebo spusti v stanovanje, naj je ne pušča same in naj pred njo ne razkazuje vrednejših stvari.
Vsak upoštevan nasvet lahko prispeva k večji varnosti, predvsem pa k preprečevanju težav, ki jih ima lahko oškodovanec kasneje, ko postane žrtev kaznivega dejanja, so še zapisali policisti.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.