Sodnik v Bartowu na Floridi je na prostost izpustil 54-letnega temnopoltega Jamesa Baina, ki je v zaporu izgubil 35 let svojega življenja. Na dosmrtni zapor je bil obsojen zaradi ugrabitve in posilstva devetletnega fanta.
James Bain ni bil zagrenjen ali jezen, "ker verjamem v Boga". Oblečen v majico z napisom "Nisem kriv" je povedal, da je sedaj zanj najbolj pomembno preživeti čim več časa z družino. Sicer pa bi si rad privoščil ocvrtega purana in tipično brezalkoholno pijačo ameriškega juga Dr. Pepper. Morda se bo tudi vrnil v šolo.
Pri 19 letih so ga aretirali in obsodili na dosmrtni zapor, ker je bil očitno prvi, ki je ustrezal opisu žrtve. Posiljeni fant ga je namreč identificiral na podlagi posnetka iz policijske kartoteke. Bain pa je trdil, da je bil v času zločina doma, kjer je s sestro gledal televizijo, kar je nenehno trdila tudi ona. Kljub temu je bil obsojen brez trdnih dokazov.
Ed Threadgill, danes 77-letni upokojeni sodnik, ki je leta 1974 vodil proces za tožilstvo, je Bainu čestital in dejal, da pač tedaj še niso poznali analize DNK. Pozneje jo je večkrat zahteval, a so ga zavračali, dokler mu niso na pomoč priskočili prostovoljci Projekta nedolžnosti, ki so doslej pomagali na prostost 246 po krivem obsojenih v ZDA. Analiza DNK je pretekli teden v laboratoriju v Cincinnatiju nedvoumno dokazala, da ni mogel izvršiti zločina.
Med vsemi, ki so jih doslej v ZDA oprali krivde z analizo DNK, je preživel največ časa v zaporu. Prejšnji "rekorder" je bil James Lee Woodard iz Dallasa, ki je prišel na prostost lani po 27 letih zapora zaradi umora, ki ga ni zakrivil.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.