Potem ko so reševalne enote na predelu Vaganskega vrha na Velebitu včeraj našle razbitine izginulega letala Cessna T303, so zdaj tudi uradno potrdili, da so ob njih našli trupla štirih oseb, ki so bile na letalu. Matilda Rukavina, preiskovalna sodnica v Gospiću, je ob tem povedala: "Zdaj je naša prioriteta, da izvlečemo trupla pilotov, nato bosta opravljeni identifikacija in obdukcija. Ker na dotičnem mestu ne more pristati helikopter, bodo trupla na nosilih morale prenesti specialne enote, a to lahko traja še kakšen dan.“
"Ko bomo izvlekli trupla in opravili DNK test, bomo o vsem najprej obvestili družine preminulih, šele nato javnost,“ pa je dodal tiskovni predstavnik policije Krunoslav Borovec.
Akcijo na Velebitu trenutno otežuje sneg – ponoči ga je zapadlo še 15 centimetrov, tako da je snežna odeja zdaj visoka pol metra. Na terenu je 40 ljudi, ki za samo 50 metrov poti potrebujejo po več ur.
Premočeni, premraženi in utrujeni reševalci zbirajo in nosijo razbitine letala. Iz bližnje asfaltne baze je na pomoč prišel bager, s katerim bodo pot naredili malce bolj dostopno.
Resnica ali zgolj konstrukt?
Lastnik letala in predsednik aerokluba Ban iz kraja Sesvete Josip Crnčević, ki je tudi sam pomagal pri iskanju izginulega letala, je prepričan, da je celotna zgodba sumljiva: "Meni vse skupaj smrdi. Sumim, da je vpletena vojska, ki je v okolici Zadra izvajala kakšno tajno vajo, zdaj pa se poskuša otresti vsake odgovornosti. Prav tako je s kontrolo leta, ki je letalo točno nad Vaganskim vrhom usmerila, naj se z višine 8000 metrov spusti na 6000 in še nižje. Tudi sam sem pilot in imam za seboj na stotine ur letenja, tudi v težkih razmerah, a kaj takega se mi še nikoli ni zgodilo. Tragedija je, da so štirje moji prijatelji – vsi vrhunski piloti – mrtvi."
"Če letalo ne bi smelo leteti po načrtovani poti proti Zadru, potem naj mi nekdo pojasni, zakaj jim je kontrola leta v Zagrebu dovolila, da letijo po njej, zakaj, na primer, niso spremenili poti in jih napotili proti Šibeniku, nato pa proti Zadru?“ se še sprašuje Crnčević, ki se mu zdi sumljiva tudi smer polomljenih dreves: “Sodeč po drevesih, bi rekel, da je letalo letelo proti Zagrebu, ne pa proti Zadru.“
Crnčević verjame, da je kontrola leta izkušenim pilotom svetovala, naj se na hitro spustijo, zdaj pa hoče to prikriti. "Opravi naj se interna preiskava in razgovori, ki bodo marsikaj pojasnili," svetuje.
Spomnimo ...
Razbitine letala so na severni strani Velebita našli v torek okoli 11.15 po šestih dneh iskanja. Najprej so pod Vaganskim vrhom na višini 1200 metrov našli rep letala, ostale razbitine pa na 1600 metrih višine v vrtači, globoki 150 metrov. Kontakt z letalom je bil izgubljen 5. februarja okoli 15.45.
Glavni preiskovalec letalskih nesreč Dinko Vodanović, ki raznih špekulacij ne komentira, je povedal, da so ostanke letala našli nedaleč od kraja, kjer so našli tudi dokumente iz letala – navodila za uporabo slušalk. Zračne oddaljenosti je okoli 500 metrov, dokumente je najverjetnje raznosil veter. Cessna je po njegovih besedah verjetno udarila v vrh vrtače, potem pa strmoglavila vanjo.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.