Drugi evropski dan varnosti v cestnem prometu je letos posvečen prometni varnosti v mestih. V zadnjem desetletju je po podatkih Evropskega sveta za prometno varnost (ETSC) na cestah 27 evropskih prestolnic umrlo okoli 24.000 ljudi. Samo lani so evropske ceste terjale 1.560 smrtnih žrtev, čeprav se prometna varnost v evropskih glavnih mestih izboljšuje. Po podatkih ETSC se število smrtnih žrtev zmanjšuje v povprečju za 5,3 odstotka letno.

V Ljubljani pa se je prometna varnost v tem obdobju celo poslabšala. Slovenska prestolnica se je tako v razvrstitvi evropskih prestolnic odrezala najslabše, saj se je število smrtnih žrtev v povprečju na leto povečalo za štiri odstotke. Ljubljana je bila v letu 2007 med evropskimi prestolnicami najslabša tudi po kriteriju števila umrlih v prometnih nesrečah na 100.000 prebivalcev. V slovenski prestolnici je tako lani umrlo 12,98 ljudi na 100.000 prebivalcev, medtem ko je v Rigi, drugi najslabši, na 100.000 prebivalcev umrlo 9,69 ljudi. S tem si je slovenska prestolnica prvič v desetih letih prislužila negativen sloves.
Leta 2001 so na ravni EU sprejeli cilj o prepolovitvi števila smrtnih žrtev v prometu do leta 2010. Od takrat pa do leta 2007 se je po podatkih ETSC število smrtnih žrtev v prometu v članicah EU na letni ravni povprečno znižalo za 4,2 odstotka. Da bi dosegli zastavljeni cilj, bi morala biti ta številka pri 7,4 odstotka, kar pa je med članicami uspelo le Franciji, Luksemburgu in Portugalski.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.