Neznanec je v torek v Mekinjah v občini Kamnik vabil v avto enega od učencev Podružnične šole Mekinje. Policija je bila o dogodku obveščena včeraj, je potrdila tiskovna predstavnica PU Ljubljana Nataša Pučko. Dejavnosti za izsleditev neznanega moškega in neznanega kombiniranega vozila kot tudi razjasnitev okoliščin še vedno potekajo, je dodala.
Za pojasnila smo se obrnili tudi na omenjeno šolo. Ravnatelj Rafko Lah je potrdil, da je bil o dogodku obveščen v sredo. Učenec 5. razreda se je v torek okoli 19.30 vračal s treninga, ko je pri telovadnici pred Mekinjskim samostanom ustavil bel kombi brez registrskih tablic. Kot je svetovalni delavki na šoli pojasnila mati otroka, je voznik dečka vprašal, če ga pelje domov. Deček se na pozive ni odzival, slednji ga je še vprašal, kje je doma. Mati učenca je še dejala, da naj bi se naslednjega dne podobna situacija zgodila tudi njegovemu sošolcu, kar je v pogovoru s šolo tudi potrdila mama tega dečka. Šola je obvestila policijo in ostale starše, je še pojasnil ravnatelj šole.
Kaj lahko storijo starši?
Na policiji staršem svetujejo, naj se z otroki pogovarjajo o podobnih situacijah. Pri tem poudarjajo, naj pogovor poteka v času, ko starši in otroci niso obremenjeni s konkretnimi primeri, ki so objavljeni v medijih. Starši morajo otrokom pojasniti konkretne nasvete. To so, da ne vstopajo v tuja vozila, ne prejemajo daril od neznanih oseb, da ne sledijo neznanim osebam ne glede na obljube, da bodo dobili ali videli igračo, videli domačega ljubljenčka, dobili sladkarije, … Otroci se namreč morajo naučiti, da v takšnim primerih rečejo ne ter takoj pristopijo do najbližje odrasle osebe ali policista in jim pojasnijo, kaj se je zgodilo. Na ta način policija pridobi čim več informacij. Na policiji še poudarjajo, da je odgovornost odraslih, da otroku prisluhnejo, ga zaščitijo in pomagajo po najboljših močeh.
Vsako ogovarjanje še ne pomeni zlonamerno ogovarjanje
Ob tem pa na policiji še poudarjajo, da vsako ogovarjanje še ne pomeni zlonamerno ogovarjanje. Recimo lahko nekdo sprašuje za pot ali sprašuje po konkretni osebi, lahko gre za preprost pogovor občana z otrokom. Nikakor pa tudi v teh primerih otroci ne smejo prisesti v vozilo, še dodajajo na policiji.
Policija še pojasnjuje, da se pogosto srečujejo z dezinformacijami, z informacijami, ki potekajo po načelu osebe do osebe ali komentiranjem dogodkov, ki niso preverjeni. Takšne informacije ali njihovo širjenje med ljudmi povzročajo paniko, nesigurnost in strah. Pomembno pa je, da takoj obvestijo policijo in ne šele po dnevu ali dveh, tudi če osebe ali njihovi najbližji niso neposredno udeležene in se ob prijavi to tudi pojasni. Ostale okoliščine bodo policisti preverili, še pojasnjujejo na PU Ljubljana.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.