Preiskava je bila zapletena in dolgotrajna, saj je bilo zaseženih več kot 600 posamičnih avtodelov ukradenih vozil, dolgotrajna pa je bila predvsem identifikacija posameznih delov s pomočjo tujih varnostnih organov ter tudi domačih organizacij. O tem so imeli na PU Koper v letu 2017 tudi novinarsko konferenco.
Spomnimo. Pojasnili so, da so koprski kriminalisti v letu 2016 prišli do informacij, da več oseb z območja PU Koper sodeluje tako pri velikih tatvinah osebnih avtomobilov na območju Slovenije in v sosednjih državah kot tudi pri razstavljanju ukradenih osebnih avtomobilov ter razpečevanju teh delov na t. i. črnem trgu avtomobilskih delov. Hkrati so ugotovili, da več oseb, ki se tudi sicer legalno ukvarjajo z različnimi vrstami popravil motornih vozil, sodeluje pri prikrivanju delov ukradenih osebnih avtomobilov, s pridobivanjem le-teh na črnem trgu in z njihovim nadaljnjim razpečevanjem, predvsem z uporabo pri popravilih poškodovanih osebnih avtomobilov.
Več kot 70 ukradenih avtomobilov, večinoma znamk BMW in Audi
V drugi polovici leta 2016 so tako kriminalisti iz Kopra izvedli preiskave več prostorov in vozil skupno sedmih osumljencev na različnih lokacijah na območju PU Koper ter pri tem zaradi suma, da gre za dele in druge predmete ukradenih osebnih avtomobilov, zasegli več kot 600 različnih demontiranih avtomobilskih delov, večinoma različnih nemških avtomobilskih znamk.
Ti avtodeli so bili v nadaljevanju predmet kompleksnih in dolgotrajnih postopkov njihove identifikacije, pri čemer so sodelovale različne slovenske in v okviru čezmejnega in mednarodnega policijskega sodelovanja tudi tuje policijske enote ter drugi subjekti, kot so proizvajalci in serviserji različnih znamk avtomobilov, strokovnjaki za avtomobilsko diagnostiko ter zavarovalniške družbe.
Za večji del zaseženih avtomobilskih delov in drugih predmetov so ugotovili, da predstavljajo raznovrstne dele in druge predmete skupno več kot 70 ukradenih osebnih avtomobilov. Gre za avtomobile, ukradene večinoma na območju Slovenije, Italije in Avstrije, v zadnjih 10 letih. Med njimi prevladujeta znamki BMW in Audi.
Na podlagi ugotovitev policijske preiskave so kriminalisti Sektorja kriminalistične policije PU Koper Okrožnemu državnemu tožilstvu v Kopru podali kazenske ovadbe zaradi utemeljenega suma več kot 70 kaznivih dejanj prikrivanja (po 217. členu Kazenskega zakonika). Zadnji zaključni dokument je bil pristojnemu tožilstvu podan v tem mesecu, in sicer za še 30 kaznivih dejanj prikrivanja.
Za kaznivo dejanje prikrivanja je po Kazenskem zakoniku zagrožena zaporna kazen do dveh let zapora.
Dokaz, da je v Sloveniji razširjen črni trg rabljenih avtomobilskih delov
Kot so na PU Koper povedali že leta 2017 po hišnih preiskavah, so ti primeri še eden od dokazov, da je na območju Slovenije razširjen t. i. črni trg rabljenih nadomestnih avtomobilskih delov, ki pogosto izvirajo iz razstavljenih ukradenih osebnih avtomobilov, s katerimi se opravljajo popravila podobnih poškodovanih in okvarjenih vozil, tako v legalnih kot tudi v nelegalnih delavnicah. Takšni avtomobilski deli ilegalnega izvora se pogosto uporabljajo tudi za popravila v prometnih nesrečah zelo poškodovanih osebnih avtomobilov – tako imenovanih »totalk« ali pa se deli in listine poškodovanih osebnih avtomobilov uporabljajo pri ponareditvi identitet ukradenih osebnih avtomobilov. Osebni avtomobili se nato razpečujejo dalje z nadaljnjo prodajo in pri tem pogosto oglašujejo kot ugodne ponudbe nikoli poškodovanih osebnih avtomobilov v odličnem stanju.
Ker se z nakupom takšnega osebnega avtomobila ali popravilom poškodovanega/okvarjenega osebnega avtomobila z deli sumljivega izvora lahko kupci oz. lastniki tudi sami znajdejo v kazenskem postopku in ker gre pogosto za nestrokovne posege v vitalne dele osebnih avtomobilov, tudi v varnostne sisteme le-teh, kar lahko predstavlja nevarnost za udeležence v cestnem prometu, na PU Koper ponovno pozivajo občane, naj bodo pri nakupih rabljenih osebnih avtomobilov in popravilih teh vozil izjemno previdni.
Kot primer so navedli preiskavo suma več kaznivih dejanj prikrivanja in ponarejanja listin, ki je bila na območju njihove PU izvedena v drugi polovici leta 2020. V okviru te je bil zasežen osebni avtomobil znamke Audi, za katerega je bilo v postopku ugotovljeno, da je bil v letu 2019 ukraden na območju Italije in nato s ponarejenimi listinami in oznakami enakega poškodovanega osebnega avtomobila z območja Nemčije v istem letu registriran na območju Slovenije ter leto zatem preprodan naprej.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.