Črna kronika

Odstopil zaradi eksplozij

Tirana, 17. 03. 2008 09.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
N.K./U.Z.
Komentarji
1

Po sobotnih zaporednih eksplozijah v kraju Gerdec blizu Tirane je odstopil obrambni minister Fatmir Mediu.

Albanski obrambni minister Fatmir Mediu je premieru Saliji Berishi zaradi 'moralne odgovornosti' glede sobotnih eksplozij v vojaškem skladišču v kraju Gerdec blizu glavnega mesta Tirane, ponudil svoj odstop. "Čeprav ne čutim osebne odgovornosti, sem premierju podal svoj odstop. Doživel sem najtežjih 72 ur mojega življenja,“ je dejal.

Glavna opozicijska Socialistična stranka je zahtevala, da ob Mediuju odstopi tudi premier Berisha, le-ta pa zanika odgovornost vlade, saj naj bi z uničevanjem orožja ravnalo zasebno ameriško podjetje.

Obrambni minister Fatmir Mediu je odstopil.
Obrambni minister Fatmir Mediu je odstopil. FOTO: Reuters

Sicer pa albanske oblasti nadaljujejo z iskanjem žrtev in čiščenjem terena, razglasili pa so tudi izredno stanje. Število mrtvih se je že povzpelo na 16, lahko pa bi še naraslo, poudarjajo oblasti.

Še v nedeljo so na kraju dogodka odmevale eksplozije, okoli 400 reševalcev pa je med ruševinami iskalo preživele. Še vedno ni znana usoda več sto civilistov in zaposlenih v skladišču, ki so se nahajali okoli štiri kilometre stran od baze. 'Iskanje in reševanje je v polnem teku. Delamo vse, kar moremo,'' je povedal premier Berisha.

Prebivalci vasi Gerdec in sosednjega mesta Vore za eksplozije krivijo vlado in so danes protestirali, tako da so za kratek čas blokirali glavno cesto.

Policija je sporočila, da vzrok nesreče še vedno ni znan, vendar je poudarila, da ni šlo za terorizem. Premier Berisha je povedal, da ne gre izključiti človeške napake, vendar pa je možno, da je orožje spontano eksplodiralo zaradi starosti, saj je bilo v Gerdcu nedaleč od Tirane shranjeno tudi orožje iz leta 1945. Tožilstvo je že pričelo preiskavo nesreče. Glavna tožilka Ina Rama je povedala, da bodo preiskovalci pregledali dokumentacijo ameriškega podjetja, ki je glavni izvajalec uničevanja orožja in da že zaslišujejo lastnika albanskega podjetja, ki je imelo vlogo podizvajalca.

Pomoč z vseh strani

Uničenih je več hiš, ki so bile oddaljene od skladišča tudi več kilometrov.
Uničenih je več hiš, ki so bile oddaljene od skladišča tudi več kilometrov. FOTO: Reuters

Od 300 ranjenih ljudi je polovica težko poškodovanih, dobili so predvsem opekline, zlome in vreznine, 16 huje ranjenih pa so bili prepeljani v bolnišnice v Grčijo in Italijo. Med mrtvimi in ranjenimi je največ pripadnikov treh enot, skupno 63, ki so v času eksplozije v vojnem oporišču uničevali razstrelivo. Premier Berisha je povedal, da so iz mest v bližini oporišča evakuirali okoli 4000 ljudi.

Berisha je obljubil pomoč tistim, ki so izgubili domove in povedal, da bo država plačala pogrebe žrtev nesreče. Vlada je namenila preko 15.000 evrov sredstev za pomoč družinam ubitih.

Domačini so iz porušenih hlevov reševali svojo živino.
Domačini so iz porušenih hlevov reševali svojo živino. FOTO: Reuters

Po njegovih besedah se je nesreča zgodila med uničevanjem razstreliva, ki je bilo staro tudi več kot 50 let. Kot je povedal Mediu, ima Albanija okoli 100.000 ton zastarelega razstreliva, ki je shranjeno v nekdanjih vojnih skladiščih po vsej državi. Uničevanje zastarelega orožja in reforma vojske pa sta pogoj za vstop Albanije v zvezo Nato.

Takoj po tragediji je več držav ponudilo pomoč; na Kosovu ljudje v velikem številu darujejo kri, Kfor pa kri s helikopterji pošilja v Albanijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.