Bankovce naj bi unovčil med 14. in 17. septembrom na območju Maribora. S temi kaznivimi dejanji je osumljenec pridobil protipravno korist v višini 2100 evrov. Pri moškem so policisti opravili hišno preiskavo in zasegli skupno 17 bankovcev v apoenih po 50 evrov ter po en bankovec v apoenih po 200, 100, 20, 10 in 5 evrov. Sumijo, da so ti ponarejeni.
V sklopu preiskovalnih dejanj so policisti opravili hišno preiskavo pri še enem osumljencu z območja Maribora. Med preiskavo so zasegli določene predmete, za katere sumijo, da so bili ukradeni. Moška sta tako osumljena tudi storitve več kaznivih dejanj velike tatvine.
Policisti še iščejo lastnike predmetov, zato te pozivajo, naj se javijo na PP Lenart. Prav tako pa občane opozarjajo, naj bodo pozorni pri poslovanju z gotovino, saj je v obtoku morda še vedno več ponarejenih bankovcev.
Kako prepoznati ponarejeni bankovec?
"Za prepoznavo pristnosti denarja običajno ne potrebujemo kakšnih posebnih tehničnih pripomočkov. V večini primerov zadošča, da bankovec pogledamo, otipamo in ga obrnemo proti viru svetlobe," sporočajo policisti.
"Ponarejene bankovce lahko prepoznamo po reliefu, saj ga velikokrat nimajo. Ko bankovec pogledamo proti svetlobi, postanejo vidni portretni vodni znak, varnostna nit (pri večjih vrednostih še portretno okence). Ko bankovec nagibamo naprej in nazaj, na srebrnem traku opazimo
portret Evrope v prosojnem okencu, na zeleni številki pa svetlobni val, ki se premika navzgor in navzdol po številki," so še pojasnili policisti.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.