Uporaba varnostnega pasu je zelo pomemben dejavnik, ki vpliva na posledice prometnih nesreč, kar kažejo tudi statistični podatki. Policisti bi zato s poostrenim nadzorom radi vplivali na ozaveščanje udeležencev v prometu, da bi vestno uporabljali varnostne pasove in zmanjšali črno statistiko prometnih nesreč.
Še posebej pomembno je vplivati na starše, da bodo otroke v motornih vozilih prevažali varovane z ustreznimi zadrževalnimi sistemi, saj so najmlajši v prometnih nesrečah najpogosteje udeleženi kot potniki, opozarjajo policisti.
Statistiko nazorno prikazuje prometna nesreča, ki se je v nedeljo zgodila na območju Policijske uprave (PU) Ljubljana. Ta se je na srečo končala brez smrtnih žrtev, je pa en potnik utrpel hujše telesne poškodbe.
Prevozil rdečo
Policisti so bili okrog 16.40 obveščeni, da se je pri Domžalah zgodila prometna nesreča, v kateri so poškodovane štiri osebe.
Po ogledu kraja nesreče in zbranih obvestilih so ugotovili, da je voznik avtomobila fiat ducato vozil po Virski cesti pri Domžalah in je zaradi vožnje v rdečo luč trčil v osebni avtomobil fiat punto. Tega je voznica pripeljala po izvozu iz avtoceste ter v križišču s Krumperško ulico vozila naravnost proti Zaborštu, pri zeleni luči na semaforju, so sporočili s PU Ljubljana.
Policisti so med postopkom ugotovili, da je voznik fiat ducata vozil neregistrirano vozilo brez veljavnega vozniškega dovoljenja, na njem sta bili nameščeni registrski tablici, ki mu ne pripadata. V vozilu povzročitelja nesreče sta bila še dva potnika, nihče pa ni utrpel telesnih poškodb.
Drugače pa je bilo v vozilu udeleženke. V njem so bile poleg voznice še tri mladoletne osebe, pri trčenju pa je ena od njih utrpela hude telesne poškodbe, preostali lažje.
Zoper povzročitelja bo podana kazenska ovadba zaradi suma storitve kaznivega dejanja nevarne vožnje. "Zaradi neuporabe varnostnega pasu, vožnje z neregistriranim vozilom in zaradi namestitve drugih registrskih tablic na vozilo mu je bil izdan plačilni nalog," so sporočili s PU Ljubljana.
Prav tako je denarna kazen zaradi neuporabe varnostnega pasu doletela potnika v njegovem vozilu. Voznici punta pa so policisti izdali plačilni nalog zaradi opustitve dolžne skrbi in nadzorstva, ker ni poskrbela, da bi z varnostnimi pasovi zaščitila mladoletne osebe.
Poostren nadzor do 23. marca
Od 12. do vključno 23. marca na območju celotne Slovenije potekajo poostrene aktivnosti, s poudarkom na nadzoru uporabe varnostnih pasov v cestnem prometu.
"Na območju Policijske uprave Maribor bomo v sredo, 21. marca, med 7. in 14. uro, izvajali poostren nadzor cestnega prometa nad uporabo varnostnih pasov pri voznikih in potnikih motornih vozil ter nad uporabo ustreznih zadrževalnih sistemov pri prevozih otrok," je sporočil Miran Šadl iz PU Maribor.
Prometnovarnostne razmere na območju PU Maribor so bile sicer v letu 2017 boljše kot v enakem obdobju 2016, ko so bile najslabše v zadnjih petih letih. Lani so sicer mariborski policisti obravnavali 3470 prometnih nesreč, kar je dva odstotka manj kot leto poprej.
50 odstotokov ponesrečencev, ki v prometni nesreči umrejo, ne uporablja varnostnega pasu
V letu 2017 je delež uporabe varnostnih pasov pri udeležencih prometnih nesreč znašal 92,6 odstotkov (leta 2017 90,5). V prometnih nesrečah IV. kategorije oziroma pri mrtvih udeležencih, ki bi lahko uporabljali varnostne pasove, pa je bil ta delež 50-odstoten (leta 2016 46,7).
Pri hudo telesno poškodovanih udeležencih je bil delež uporabe varnostnih pasov 70-odstoten (leta 2016 57,6 odstotka). Delež uporabe varnostnih pasov pri udeležencih v prometnih nesrečah je bil manjši od 92,6 odstotka na območjih PP Ruše (76,4), PP Maribor I (87,3), PP Šentilj (89,2) in PP Ormož (90,9).
Nadzorstvene aktivnosti na področju uporabe varnostnih pasov so se na območju PU Maribor v letu 2017 pri nadzoru cestnega prometa povečale, saj so policisti ugotovili 6955 (6768) ali tri odstotke več tovrstnih kršitev (v primerjavi s povprečjem zadnjih treh mesecev 2016). Delež kršitev uporabe varnostnih pasov predstavlja 13,2 odstotka vseh ugotovljenih kršitev cestno prometnih predpisov. Največ kršitev s tega področja so ugotovili policisti PPP Maribor, več kršitev glede na povprečje zadnjih treh mesecev 2016 pa so v letu 2017 ugotovili policisti PP Šentilj, PP Maribor I, PP Slovenska Bistrica, PP Rače, PPP Maribor in PP Gorišnica.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.