Večina uporabnikov računalnikov se je s katerim od njegovih izdelkov zagotovo srečala že vsaj enkrat. John McAfee je pred leti ustanovil danes največje podjetje za protivirusno računalniško opremo, ki ga je Intel leta 2010 kupil za kar 7,7 milijarde dolarjev.
Človek bi torej pričakoval, da je McAfee danes pomemben milijarder, ki pije kavo z drugimi milijarderji, kot sta Mark Zuckerberg ali Larry Ellision.
Narobe. Ne le da je McAfee zapravil vse svoje bogastvo, trenutno je celo prvi osumljenec v primeru umora Gregoryja Faulla. Oblasti v Belizeju poleg tega trdijo, da je McAfee vpleten tudi v izdelavo drog. Kako je torej milijonarjevo življenje tako zelo skrenilo s prave poti?
John McAfee je podjetje ustanovil leta 1987, do devetdesetih let pa je že postalo največja družba za razvoj protivirusne opreme. McAfeejeva strategija, da izdelke ponuja zastonj, zaračunava pa nadgradnjo in tehnično podporo, je hitro opravila s konkurenco.
Ko je leta 1994 njegovo podjetje prevladovalo v sektorju, se je McAfee začel dolgočasiti. Družbo je prodal za 100 milijonov, kar se je takrat zdela dobra poteza. Ko je podjetje pozneje nadaljevalo rast in bilo leta 2010 ocenjeno na 7,7 milijarde dolarjev, je postalo jasno, da bi lahko McAfee, če bi le dovolj dolgo obdržal delež, postal multi milijarder.
Namesto tega ga je po prodaji družbe zajela nakupovalna mrzlica. Kupil je graščino na Havajih, Cessnino zasebno letalo za 10 ljudi, ranč v Novi Mehiki, ki je imel tudi kinodvorano za 35 ljudi, in kopico luksuznih avtomobilov. Poleg tega je denar vložil še v več nepremičnin in delnice banke Lehman Brothers.
Potem ko je ta banka leta 2008 bankrotirala, je bil McAfee tik pred bankrotom. Prodal je vse, kar se je dalo, a čas zaradi začetka recesije ne bi mogel biti slabši. Posestvo v Koloradu, ki ga je kupil za 25 milijonov dolarjev, se je na primer prodalo le za 5,7 milijona.
Po nekaterih ocenah naj bi bilo njegovo premoženje trenutno vredno 4 milijone dolarjev, kar se ne sliši malo, a je v primerjavi s 100 milijoni pravi drobiž.
Da bi mu ta denar omogočal čim bolj lagodno življenje, se je McAfee preselil v Belize in začel hoditi na zmenke s 17-letno domačinko. Ustanavljati je začel farmacevtsko podjetje, a so ga lokalne oblasti obtožile, da bi rad začel proizvodnjo metamfetamina.
Maja letos je tako 12 do zob oboroženih policistov na njegovem domu izvedlo racijo, McAfee pa je noč preživel v zaporu. Zgodilo se ni nič posebnega, so ga pa zdaj obtožili, da je s strelom v glavo ubil soseda.
McAfee je zdaj na begu, trdi pa, da ni kriv. Oglasil se je celo medijem in povedal, da gre za maščevanje vlade, ki ga želi ubiti. "Že mesece se trudijo, da bi me uničili. Hočejo me utišati. Premier Belizeja me ne mara. Oni so ubili Gregoryja. Hoteli so ubiti mene, a so zgrešili hišo in zdaj je mrtev," trdi McAfee.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.