Na družbenih omrežjih se je razširil zapis voznice, ki je prejela domov obvestilo o prekrški, saj ji je policijska merilna naprava izmerila premajhno varnostno razdaljo. Voznica je zgrožena, kako ne, ko pa ji je policija izmerila, da je imela za 1,1 metra prekratko varnostno razdaljo oziroma ji je naprava pri hitrosti 46 km/h izmerila, da ima do prednjega vozila le 23,9 metra razdalje, medtem ko bi morala pri tej hitrosti peljati na 25 metrih razdalje. Tako veleva pravilo dveh sekund.
Evo, če koga zanima v kakšni državi živimo. Stvar je taka in gre tako: najprej, osebno nimam nič proti policajem, jih...
Posted by Kaja Zmaja on Wednesday, November 4, 2015
Voznica mora plačati 200 evrov kazni oziroma polovičko, a je prepričana, da je policija v njenem primeru preprosto pretiravala. Zakon predpisuje 200 evrov globe, če voznik ne upošteva pravila varnostne razdalje, kot jo predpisuje zakon (dveh sekund oziroma ob zgostitvah prometa eno sekundo). V primeru, da voznik ne upošteva varnostne razdalje, ki je določena s prometnim znakom, znaša globa 300 evrov in 3 kazenske točke.
Policija: Lahko bi ji izrekli zgolj opozorilo
S policije, kamor smo naslovili vprašanje, kakšna je toleranca pri meritvah, so nam sporočili, da varnostna razdalja spada med pogostejše vzroke za nastanek prometnih nesreč, zato bo policija tudi v prihodnje temu področju posvečala precej pozornosti. "Kljub temu pa je usmeritev Sektorja prometne policije UUP enotam na terenu, naj se na področju meritev varnostne razdalje osredotočajo na hujše kršitve oziroma na vožnje na občutno prekratki varnostni razdalji. Policist je v konkretnem primeru ugotovil, da je voznica vozila na razdalji, ki je sicer manjša, kot jo predpisuje zakon, vendar pa ne sodi v kategorijo tako imenovanih hujših kršitev, zato bi lahko odločil drugače in izrekel zgolj opozorilo," odgovarjajo na policiji in dodajajo, da so že v Pravilniku za izvajanje postopkov v cestnem prometu zapisane usmeritve policistom, naj se meritve izvajajo prvenstveno na avtocestah in naj se za izvedbo konkretne meritve policisti odločijo takrat, ko dve vozili vozita na občutno prekratki razdalji. "Da se podobni primeri ne bi dogajali, bomo dodatno opozorili policiste na zgoraj omenjeno presojo," še dodajajo.
Zanimivo je, da je policija nove laserske merilnike predstavila 30. oktobra 2013 in takrat tudi zapisala na svoji spletni strani, da bodo z novim laserjem iskali hujše kršitelje, tj. voznike, ki z vožnjo na premajhni varnostni razdalji resneje ogrožajo prometno varnost. Natanko dve leti za tem je kazen na dom dobila voznica.
Kako lahko vozniki preverimo varnostno razdaljo?
"Voznik lahko med vožnjo za nekim vozilom (pri enakomerni hitrosti) ob cesti določi nek statičen objekt (na
primer drog javne razsvetljave) in ko ga vozilo, ki je vozilo pred njim, prevozi, začne šteti enaindvajset, dvaindvajset. Tako lahko oceni, da sta pretekli dve sekundi. Če je pred potekom dveh sekund (pred koncem odštevanja) voznik pripeljal do omenjenega objekta, lahko predpostavlja, da je vozil na prekratki varnostni razdalji," svetujejo policisti.
KOMENTARJI (409)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.