Po včerajšnjem odmevnem pobegu Urbana Prelaca z ljubljanskega okrajnega sodišča, je iskalna akcija še vedno v teku. "Nimamo podatka, da bi bila iskana oseba že najdena," nam je namreč danes zjutraj dejala Maja Ciperle Adlešič, predstavnica za odnose z javnostmi. Policisti še vedno zbirajo obvestila in preverjajo, kje bi lahko bil, pravi in dodaja, da iskanje pobeglega sicer teče po ustaljenem postopku, v katerega so vključene vse policijske postaje, obveščeni pa so tudi mejni prehodi.
Okrožna sodnica in predsednica Okrajnega sodišča v Ljubljani Vesna Pavlič Pivk je tako opisala včerajšnje dogajanje: "Obdolženi je bil pripeljan iz Doba, kjer je bil zaradi prestajanja zaporne kazni. Pripeljan je bil na glavno obravnavo, kjer je sodnica odredila, da se ga odklene." V nadaljevanju je omenjeni izpeljal dejanje, s katerim je močno presenetil tako paznika kot sodnico. "To je storil zelo hitro, stopil je skozi vrata, obrnil ključ na vratih in se zelo hitro izmuznil mimo vhodnih vrat in mimo varnostnikov. Oba paznika sta hitro odreagirala, skočila za njim, a sta bila prepozna. O dogodku je sodnica takoj obvestila policijo," je dejala Pavlič Pivkova. Kot pravi, na tem sodišču že dolgo ni bilo takšnega primera. Obdolženi je Urban Prelac, ki sicer v zaporu na Dobu prestaja zaporno kazen dveh let in devetih mesecev.
"Na našem sodišču je sicer takšna običajna praksa, da obdolženci niso vklenjeni. Razen v primeru, ko pazniki opozorijo na begosumnost. V takih primerih se sodnik ne odloči in ne odredi, da se mu snamejo lisice. V tem primeru opozorila ni bilo," je dejala in nadaljevala, da ni običajno, da ključ ostane na zunanji strani vrat. "To ni v redu in v bodoče se to ne bo zgodilo. Verjetno pa se po tem dogodku tudi noben sodnik ne bo več odločil, da se obdolženemu snamejo lisice. Ampak, kot veste, sodišče ni zapor. Sodišče želi obravnave speljati dostojno in obdolženim omogočiti dostojno zagovarjanje. V tem primeru je obdolženi žal zlorabil zaupanje sodišča," je še dodala.
Predsednica sodišča sicer še ocenjuje, da bi bilo primerno, da v prihodnje ne bi bila organizirana varnostna služba za pravosodne organe po pogodbi z zunanjimi izvajalci, pač pa bi se lahko uvedla nekakšna pravosodna policija. "Mislim, da bi tako lažje in bolj učinkovito varovali te objekte ter preprečili takšne dogodke," pravi.
KOMENTARJI (135)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.