Kriminalisti so z zbiranjem obvestil in dokazov ugotovili, da je konec avgusta gradbeni inšpektor (46-letni osumljenec) samostojnemu podjetniku – izvajalcu del na enem izmed zasebnih gradbišč – predstavil svoje ugotovitve, da so izvedena dela na gradbišču črna gradnja. Predvidena kazen za črno gradnjo naj bi znašala preko 60.000 evrov.
Izvajalec del je pozneje navezal stike z osebo, ki naj bi ''urejala'' tovrstne zadeve. Ob srečanju je 39-letna ženska izvajalcu del ponudila možnost, da lahko za plačilo 5000 evrov uredi zadevo. Dogovorila sta se za plačilo v dveh obrokih z mesečnim zamikom. Prvi obrok je izvajalec del plačal v dogovorjenem roku.
6. oktobra oziroma takoj po tem, ko je osumljenka prejela drugi del plačila oziroma podkupnine in sta si denar s 46-letnim osumljencem razdelila, so novomeški kriminalisti oba prijeli in izvedli več hišnih preiskav, za katere so pridobili odredbe sodišča. Hišne preiskave so izvedli v poslovnih prostorih, stanovanjskih hišah in v osebnih vozilih.
Kriminalisti so zasegli mobilne telefone, računalnike, dokumente, nosilce podatkov in celoten znesek podkupnine. Za oba osumljenca so odredili policijsko pridržanje do 48 ur, po zaključenem pridržanju pa so ju privedli k preiskovalni sodnici, ki je za oba odredila pripor. 46-letni osumljenec in 39-letna osumljenka, sostorilka kaznivega dejanja, sta ovadena zaradi kaznivega dejanja jemanja podkupnine, kriminalisti pa nadaljujejo kriminalistično preiskavo.

V omenjenem primeru gre za sum korupcijskega kaznivega dejanja (jemanje podkupnine), ki je opredeljeno v 261. členu Kazenskega zakonika KZ-1. Ta za kaznivo dejanje jemanja podkupnine določa kazen zapora do osmih let, kar je najvišja kazen, predvidena za korupcijska kazniva dejanja.
''Preiskovanje korupcijske kriminalitete in dokazovanje sumov korupcijskih dejanj je pogosto zahtevno in kompleksno. V omenjenem primeru je 46-letni osumljenec terjal podkupnino preko posrednice, v vmesnem času je zamenjal tudi telefonsko številko. Pri preiskovanju tovrstnih kaznivih dejanj je nujno neposredno sodelovanje in usmerjanje državnih tožilcev. Primer potrjuje, da je korupcija prepletena v mnoge pore družbenega in še posebej poslovnega življenja. Običajno tako prejemnik kot plačnik podkupnine dosežeta svoj cilj, zato so zelo redki primeri, da se korupcijska kazniva dejanja prijavijo. Policisti bodo v vseh primerih zaznanih sumov korupcijskih kaznivih dejanj hitro ukrepali in storili vse potrebno za zavarovanje dokazov in zaščito prijavitelja,'' so sporočili s PU Novo mesto.
Iz Inšpektorata RS za okolje in prostor so za 24ur.com povedali, da o domnevnem sumu dogovarjanja o podkupovanju inšpektorja do informacije, ki so jo prejeli od policije konec prejšnjega tedna, v inšpektoratu niso bili obveščeni. ''Kaj več o vsebini problema ne moremo povedati, ker se dejstva ugotavljajo v preiskovalnem postopku, ta pa še ni zaključen. Inšpektor dela ne opravlja, odločitev o nadaljevanju bo sprejeta po prejemu več informacij o preiskavi,'' so sporočili in dodali, da do sedaj v zvezi z delom inšpektorja prijav o sumu podkupovanja niso prejeli.
''Pristojnosti inšpektorjev Inšpektorata RS za okolje in prostor in s tem tudi inšpekcijski ukrepi so vedno taki, da zavezancem povzročijo nemajhne materialne in druge posledice. Glede na to je s strani zavezancev v inšpekcijskih postopkih ali pa prijaviteljev ter drugih oseb tako v javnosti kot drugače mnogo poskusov diskreditiranja inšpektorjev in njihovega dela. Pri poskusih diskreditiranja se praviloma ne izbira sredstev, vključno z očitki o podkupljivosti inšpektorjev. Do sedaj se je le v enem primeru izkazalo, da so bili očitki utemeljeni,'' so še pojasnili. Domnevno podkupljivi inšpektor je od ponedeljka dalje suspendiran.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.