Celjski kriminalisti, ki so včeraj na širšem celjskem območju opravili 15 hišnih preiskav in zaradi sumov korupcijskih kaznivih dejanj jemanja in dajanja podkupnin po drugem odstavku 261. in 262. člena KZ-1 pridržali 11 oseb, so danes predstavili podrobnosti svojih aktivnosti in same preiskave.
Kot je pojasnil vodja Oddelka za gospodarsko kriminaliteto v Sektorju kriminalistične policije PU Celje Ervin Stojnšek, je 13 fizičnih in 12 pravnih oseb osumljenih, da so v letih 2019 in 2020 pri razpisih subjektov javnega prava zlorabljale svoj položaj tako, da so posegale v prejeto dokumentacijo, torej fizično odpirale kuverte, in listine zamenjevale z dokumentacijo oz. podatki, ki so dajalcu podkupnine omogočali pridobitev posla. Tako je bilo pri razpisih manjše vrednosti.
"Pri razpisih večjih vrednosti pa so kaznivo dejanje storili tako, da so sam razpis po prejeti dokumentaciji razveljavili, osumljena oseba se je z vsebino seznanila, predstavnika gospodarske družbe – dajalca podkupnine – seznanila s konkurenčnimi pogoji oz. ponudbami in na tak način omogočila, da je v ponovljenem razpisu posel dobil," je pojasnil.
Policija po njegovih besedah preiskuje 30 poslov, katerih vrednosti se gibljejo od nekaj tisoč evrov do milijona in pol evrov. Podkupnine so se prejemale v obliki denarja in daril. O konkretnih projektih Stojnšek ni želel govoriti, je pa razkril, da je šlo pri projektih manjših vrednostih za gradbena dela in storitve, pri večjih vrednostih pa za gradbena dela. Med osumljenci so tako večinoma gradbena podjetja, je potrdil.
Vseh 11 pridržanih že izpustili
Včeraj so hišne preiskave potekale na dveh naslovih subjektov javnega prava in več naslovih gospodarskih družb. Danes se preiskava na enem od naslovov subjektov javnega prava nadaljuje, je še povedal.
Vsem 11 osumljenim je bilo včeraj po zaključenih preiskavah odpravljeno pridržanje, danes pa pridržanih oseb ni. V predkazenskem postopku so trenutno v obravnavi štirje uslužbenci, zaposleni na delavnem mestu subjektov javnega prava.
Tega, kdo jih je obvestil oz. podal sum in ali so med preiskavo uporabljali tudi prikrite preiskovalne ukrepe, Stojnšek zaradi interesa preiskave ni želel razkriti.
O oškodovanju v številkah se po njegovih besedah ne da govoriti, saj so bili posli, ki so bili predmet javnih razpisov, v nadaljevanju izvedeni. "Govori pa se o neposrednem izkrivljanju konkurence, neenakopravni obravnavi sodelujočih v javnih razpisih in na nek način tudi o gospodarnosti porabe javnih sredstev. Najvišja zagrožena kazen za takšno kaznivo dejanje je 4 oz. 5 let zapora," je še povedal.
Celjski in vojniški župan potrdila, da je preiskava potekala na njunih občinah
Celjski župan Bojan Šrot je v izjavi za medije dejal, da na celjski občini preiskava poteka tudi danes, med osumljenimi pa so tri osebe z občinskega oddelka za okolje. Te osebe danes niso prišle na svoja delovna mesta. Med osumljenimi ni vodilnih občinskih uslužbencev, je zatrdil in dodal, da se je preiskava nanašala na javne razpise manjše vrednosti, kar pomeni manj kot 100.000 evrov.
Vojniški župan Branko Petre pa je za STA povedal, da je vojniška občina stranska udeleženka v predkazenskem postopku ter da kriminalisti preiskujejo in zbirajo informacije glede suma o obstoju kaznivega dejanja prejemanja podkupnine ene zaposlene osebe zaradi morebitnega favoriziranja izbora izvajalcev v projektih javnega naročanja. Ta oseba naj bi za nagrado omogočila pridobitev posla pri gradnji vrtca na Frankolovem. Kriminalisti pa so jim zasegli pisno in elektronsko gradivo, je še dejal.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.