Kiminalisti in policisti PU Ljubljana so v zadnjih treh mesecih uspešno preiskali več kaznivih dejanj zoper premoženje, in sicer na območju Kočevja, Ljubljane in Grosuplja. Policisti so v navedenem obdobju 22 storilcem, ki so skupno osumljeni 72 različnih kaznivih dejanj, odvzeli prostost, so danes pojasnili na novinarski konferenci.
Vse osumljene so s kazensko ovadbo privedli k dežurnim preiskovalnim sodnikom, ki so zoper vse odredili pripor, je na današnji novinarski konferenci pojasnil vodja sektorja kriminalistične policije Policijske uprave (PU) Ljubljana Martin Rupnik.
Med preiskanimi kaznivimi dejanji je izpostavil nekatere najbolj odmevne, in sicer na območju Grosuplja, Ivančne Gorice in Ribnice, kjer so policisti preiskali šest vlomov v župnišče. Na območju Kočevja so preiskali štiri velike tatvine, na območju Ribnice pa tri kazniva dejanja ropa, nasilništva in tatvine.
Kar 12 velikih tatvin so policisti preiskali na območju Viča, in sicer vlome v stanovanjske objekte in tudi drzne tatvine iz stanovanjskih objektov. Največ kaznivih dejanj pa so preiskali na območju centra Ljubljane, in sicer 11 tatvin, tri drzne tatvine, pet vlomov v gostinske lokale, tri oborožene rope in deset kaznivih dejanj s področja omogočanja uživanja prepovedanih drog, je pojasnil Rupnik.
"Naredili smo analizo javne varnosti na območju vseh mestnih policijskih postaj mesta Ljubljana in ugotovili, da smo do današnjega dne obravnavali preko 10.300 različnih kaznivih dejanj, kar predstavlja približno 14-odstotno povečanje v primerjavi z lanskim letom," je pojasnil Rupnik. Dodal je, da so policisti na varnostno bolj obremenjenih območjih začeli poostren nadzor.
Od začetka julija do danes so izvedli preko 1500 različnih policijskih postopkov, od ugotavljanja identitete, zaznavanja kaznivih dejanj, prekrškov in ostalega, je dodal Rupnik. Pri tem so zaznali preko 100 prekrškov, povezanih s prepovedanimi drogami, ki jih uživalci uporabljajo za lastno uporabo.
Na celotnem območju Ljubljane so zaznali 14-odstoten porast kriminalnih dejanj. Dve tretjini vseh storilcev kaznivih dejanj na območju PU Ljubljana predstavljajo slovenski državljani, preostalo tretjino pa državljani BiH, Srbije, Maroka in Alžirije, so ugotovili. Metelkova je ena izmed bolj obremenjenih varnostnih območij, pa tudi območje Viča je eno izmed varnostno bolj obremenjenih, so povedali.
Na PU Ljubljana se zavedajo tudi povečanega tveganja, ki ga predstavlja povečano število prosilcev za mednarodno zaščito, so poudarili. Kot ugotavljajo, so zgostitve prosilcev za mednarodno zaščito ugotovili na javnih mestih, kot je denimo avtobusna postaja. Na vseh kritičnih mestih, kjer je varnostna problematika večja, izvajajo poostrene nadzore tako v uniformi kot v civilu, zagotavljajo.
Če smo žrtev ali priča kaznivega dejanja, je treba o tem takoj obvestiti Policijo, so poudarili policisti. Vse žrtve in priče pozivajo, da se zglasijo na najbližjo postajo ali pokličejo na številko 113.
KOMENTARJI (252)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.