Kristijan Irgolič, kriminalistični inšpektor specialist na Oddelku za splošno kriminaliteto v Sektorju kriminalistične policije PU, je predstavil primere uspešno preiskanih vlomov. Konec aprila so bili policisti PU Murska Sobota obveščeni o vlomu v stanovanjsko hišo na območju Gornje Radgone. Ko so policisti odšli na kraj dogodka, so na poti opazili sumljivo vozilo, zaradi česar so voznika tudi ustavili. Policista sta ugotovila, da obstajajo utemeljeni razlogi za sum, da gre za storilca vloma.
Vozniku je bila odvzeta prostost, kriminalisti SKP PU Murska Sobota pa so opravili ogled kraja in zbrali prva obvestila. Z nadaljnjim zbiranjem obvestil in opravljeno hišno preiskavo je bilo ugotovljeno, da je oseba dejansko izvršila vlom v stanovanjsko hišo na območju Gornje Radgone, kot tudi tistega, ki se je zgodil teden dni prej na območju Radencev.
V obeh primerih je bil odtujen denar in zlatnina v skupni vrednosti okoli 4500 evrov. V Radencih so bile odtujene tudi bančne kartice oškodovancev, s katerimi so bili opravljeni dvigi na bankomatih v Mariboru v višini 1000 evrov. 46-letni državljan Slovenije s stalnim bivališčem na območju UE Maribor je bil s kazensko ovadbo zaradi suma storitve dveh kaznivih dejanj velike tatvine priveden k dežurnemu preiskovalnemu sodniku, ki je zanj odredil pripor.
V začetku maja so bili policisti PU Murska Sobota obveščeni o vlomu v stanovanjsko hišo na območju Dobrovnika, kjer je storilec odtujil denar. Oškodovanec je ob prihodu domov srečal dve neznani osebi, ki sta šli z dvorišča njegove hiše. Ko ju je ogovoril, sta ga prosili za vodo, nato pa sta odšli s kraja. Oškodovanec je odšel v hišo, pri čemer je ugotovil, da je storilec uporabil njegov ključ, ki ga je ob odhodu od doma skril na terasi. Pri hitri in takojšnji intervenciji so policisti na poti na kraj opazili sumljivo vozilo in ga ustavili. Ker so osebe ustrezale opisu, ki ga je podal oškodovanec, so začasno odvzeli prostost dvema državljanoma Hrvaške, 20- in 38-letniku, in 55-letnemu državljanu Slovenije. Vsi imajo stalno prebivališče na Hrvaškem.
V nadaljnjem postopku so policisti z zbiranjem obvestil in opravljenim ogledom potrdili, da so osebe vlomile v stanovanjsko hišo oškodovanca in mu odtujile 250 evrov. Osebe so bile po končanem postopku izpuščene, zoper njih pa bo podana kazenska ovadba zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja velike tatvine.
Kako se lahko zavarujete?
Za varnost lastnega premoženja pa lahko največ storimo sami, poudarjajo policisti. Zato je pomembno, da ob odhodu od doma, tudi v primeru krajše odsotnosti, zaklenemo vhodna vrata in zapremo vsa okna. Ključev ne skrivajte na t. i. skriti mestih, saj vas lahko storilci opazujejo, ko boste odšli od doma. Če načrtujete daljšo odsotnost od doma, poprosite znance ali sosede, ki jim zaupate, naj med vašo odsotnostjo popazijo na vaše stanovanje, ga občasno prezračijo in izpraznijo poštni nabiralnik. Prav tako ne odstranjujte rož z okenskih polic, ne zastirajte oken z zavesami, polkni ali roletami in podobno. S tem boste poskrbeli, da vaš dom ne bo kazal znakov, da vas ni doma. Pri preiskovanju kaznivih dejanj se policisti srečujejo s težavo, da oškodovanci ne znajo točno opisati odtujenih predmetov. Predlagajo, da zlatnino in druge vrednejše predmete, ki jih hranite, fotografirate. Če vam v stanovanje kljub temu vlomijo, takoj pokličite na telefonsko številko 113 ali najbližjo policijsko postajo. Ne vstopajte, saj se storilec lahko še vedno zadržuje v objektu. Ne spreminjajte kraja kaznivega dejanja in ne uničujte sledi, ki so pomembne za nadaljnjo preiskavo kaznivega dejanja (oziroma se ne dotikajte stvari, ne sprehajajte po prostoru itd.). Tudi če ugotovite, da so bili vlomilci pri sosedu, ko ga ni bilo doma, takoj obvestite policijo, še svetujejo.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.