V petek so nekaj minut po 17.30 zagoreli prostori podjetja Excelza lesarstvo na Kolodvorski cesti v Postojni. Požar je gasilo več kot 100 gasilcev iz celotne regije, med gašenjem je eden od njih utrpel vročinski udar.
Regijski poveljnik CZ Sandi Curk je na tiskovni konferenci povedal, da je pogorelo okoli 600 kubičnih metrov lesne mase. V neposredni bližini se nahajajo stanovanjski objekti, in če ne bi bilo takega strokovnega vodenja, bi lahko privedlo do tega, da bi lahko danes poročali o velikem številu evakuiranih. Prevladala sta znanje in moč vseh prostovoljcev, je pojasnil. Gasilci so naredili nemogočo zgodbo, zato se je vsem zahvalil za požrtvovalnost. Nismo znali in nismo zmogli oceniti razsežnosti, kaj bi se lahko zgodilo, je pojasnil in dodal, da so bili pripravljeni tudi na evakuacijo prebivalstva, a se to na srečo ni zgodilo. Gasilcem je pri gašenju zmanjkovalo vode, zato jim je s pomočjo prebivalcev, ki so jim vodo dostavljali, uspelo pogasiti požar.
Curk je še povedal, da je družino, ki jo je požar prizadel, že kontaktiral gospodarski minister Počivalšek, ki je obljubil, da bodo pogledali možnosti enkratne pomoči za razvoj gospodarstva. Svojo pomoč pa je kot občan ponudil tudi Zvonko Černač.
Predstavnica NIJZ dr. Simona Perčič pa je povedala, da so gasilci in CZ naredili ogromno delo, da se ni zgodila še večja katastrofa. Strokovnjaki NIJZ so takoj CZ svetovali, naj občanom svetujejo, naj zaprejo okna in vrata. Na začetku so akutni predvsem plini, ki se sproščajo ob kurjenju lesa. Prašni delci, ki se sproščajo, so nevarni za telo. Veter dima ni prenašal nad naselje, ampak je pihal proti gozdovom, kar je bila velika sreča. Prašni delci so škodljivi, če jih vdihavamo, saj pridejo v pljuča in nas draži na kašelj, še bolj nevarno pa je za tiste, ki imajo že kronična obolenja, saj se ta lahko še poslabšajo, je pojasnila.
Gorel je les, kar je primerljivo s tem, kot da bi gorel gozd. A ker gre za enkraten dogodek, strupene substance dež spere, zato so nevarni številnejši taki dogodki. So pa te strupene substance kljub temu nevarne. NIJZ je zato preventivno obiskal vrtce v Postojni in se odločil za preventivno čiščenje igral, svetoval jim je tudi košnjo trave, prav tako tudi sami Občini Postojna. Izdali so tudi ukrep koncesionarju Postojna, naj požarno vodo, ki je ostala, odpeljejo do čistilne naprave.
Vodja intervencije Mitja Šantelj je povedal, da je parcela, kjer je zagorelo, velika 5000 kvadratnih metrov. Zagorela je več kot polovica, od tega je bilo okoli pet kubičnih metrov lesa, 500 kubičnih metrov pa žaganja in sekancev. Kritina je bila pločevinasta, manjši del pa sendvič paneli z izolacijo. Ob samem aktiviranju je bila prva prioriteta reševanje ljudi. Zaposleni so se sicer sami evakuirali. V velik uspeh si štejejo, da se požar ni razširil na naslednje poslopje. V bližini je tudi plinohram, ki so ga uspešno ohladili, da se ni zgodila eksplozija, je pojasnil. Vetra skoraj ni bilo, je povedal, goreča masa je bila nad objektom, ogenj pa se je videl iz Cerknice in tudi sežanskega dela. Eden od gasilcev se je pregrel in dehidriral, a so ga kmalu odpustili v domačo oskrbo. Največja težava je bila dobava vode, zato bi bilo dobro preveriti hidrantno omrežje, je pozval.
Opozoril je tudi na dobavo večjega vozila z vodo, saj ga postojnski gasilci nimajo. Med gašenjem požara so uničili nekaj opreme, cevi in rokavice. Porabili so več kot milijon litrov vode. Gašenje je potekalo pet ur in 37 minut, nato so ga lokalizirali, požarna straža pa je trajala 46 ur na sami lokaciji. Včeraj ob 22. uri so gasilsko intervencijo zaključili. Sodelovalo je 28 gasilskih vozil in 143 gasilcev iz bližnje in daljne okolice. Šantelj se je nato še vsem sodelujočim zahvalil za pomoč. Opozoril je tudi, da je bilo veliko 'firbcev', in če bi pobirali vstopnino za ogled okoli 5 evrov, bi si že lahko kupili gasilsko vozilo, je povedal.
Župan Občine Postojna Igor Marentič se je zahvalil gasilcem za požrtvovalno delo, saj je bil požar res obsežen. Prav tako se je zahvalil policistom in vsem prostovoljcem. Družina, ki jo je prizadela tragedija, je obljubila, da bo posodobila in obnovila proizvodnjo, pri tem pa ji bo pomagala tudi občina, je povedal. Župan je obljubil, da bodo pregledali sistem za vodo, z gasilci pa se bodo pogovorili o "tako želeni in prepotrebni cisterni".
Predstavnik PU Koper pa je sporočil, da je ogled pokazal, da ne gre za sum storitve kaznivega dejanja. Je pa vse radovedneže prosil, naj se umaknejo in naj pristojnim službam pustijo, da opravijo svoje delo. S PU Koper pa so tudi sporočili, da so iz zbranih prvih obvestil na kraju ugotovili, da je zagorelo v podjetju, ki se ukvarja s predelavo lesa in izdelavo lesenih polizdelkov, in sicer v večjem zbiralniku (silosu) žagovine, od koder se je požar takoj razširil na bližnjo proizvodno halo (v kateri so bili delovni stroji, viličar in leseni izdelki). V času požara je bilo na območju gospodarskega objekta sedem zaposlenih, nihče od njih ni bil poškodovan.
Kriminalisti Sektorja kriminalistične policije PU Koper so skupaj s strokovnjakom Nacionalnega forenzičnega laboratorija (NFL) opravili ogled kraja dogodka, kjer so bile potrjene uvodne navedbe očividcev. Tako je bilo ugotovljeno, da se je požar oz. t. i. prašna eksplozija zgodila v filtru finih delcev, ki se nahaja pod zbiralnikom, silosom, in je povezan s sesalnim sistemom. Požar se je razširil na gospodarsko poslopje, kjer je v celoti tudi pogorelo približno 2.300 kvadratnih metrov objekta. Pri požaru je nastala velika materialna škoda. Iz do zdaj zbranih ugotovitev ni bilo zaznati razlogov za sum storitve kaznivega dejanja. Ugotavljanje okoliščin dogodka še ni zaključeno (sledi zbiranje obvestil, ugotavljanje dejstev in okoliščin), o požaru pa bo podano tudi ustrezno poročilo na Okrožno državno tožilstvo v Kopru.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.