12. maja, ko je izbruhnil požar v Mercatorjevem skladišču v Zalogu, so potekala vzdrževalna dela, pri katerih se je uporabljal odprti ogenj. Žurnal24 poroča, da bi morala biti v tem primeru organizirana požarna straža, česar pa niso storili, kar je v izrednem nadzoru ugotovil inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami.
'Požarna straža je bila opuščena'
"Med izrednim nadzorom smo preverili, ali ima gospodarska družba izdelane predpisane dokumente ter ali se izvajajo predpisani ukrepi varstva pred požarom," je dejal glavni republiški inšpektor za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Milivoj Dolščak. Po njegovih besedah bi požarno stražo morali izvajati gasilci, ki opravljajo javno gasilsko službo, gasilce pa bi na mestu izvajanja del moral zagotoviti pogodbeni izvajalec, torej podjetje CEKO IN, ki je izvajal vzdrževalna dela.
Kazen za CEKO IN in Mercator
Zdaj bodo zoper podjetje in odgovorno osebo v naslednjih dneh uvedli prekrškovni postopek, postopek pa bo uveden tudi zoper Mercator. In zakaj? Glavni republiški inšpektor pravi, da so imeli v Mercatorjevem skladišču izdelano vso predpisano dokumentacijo, vendar odgovorne osebe, ki bi v skladu s sprejetim požarnim redom morale skrbeti, da zunanji izvajalci opravljajo dela v skladu s predpisi tega niso storile. Zato tudi njim grozi kazen.
Za pravne osebe je predvidena globa od 1.300 do 20.000 evrov, za odgovorne osebe pa od 600 do 1.300 evrov. Inšpektorat pri preiskavi požara sodeluje tudi s kriminalistično policijo, ki pa še vedno preiskuje vzrok požara.
Mercatorjevo glavno skladišče za osrednjo Slovenijo za sveži program, zelenjavo, sadje in meso v Zalogu v Ljubljani je zagorelo 12. maja, v požaru pa je ena oseba, delavec podjetja CEKU IN, umrla.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.