Denar, ki ga je osumljenec pral na območju slovenske Istre, je izviral iz več kaznivih dejanj t. i. BEC* goljufij, storjenih v tujini, izvršenih na škodo španske, kitajske in ameriške družbe. Z goljufijo je bilo obravnavanemu storilcu leta 2020 in 2021 na bančne račune družbe nakazano približno pol milijona ameriških dolarjev (468.221 evrov).
Izvor umazanega denarja je osumljenec poskušal zakriti z nakupom kriptovalut BTC pri eni od slovenskih kripto menjalnic ter nadaljnjim prenosom teh valut. Prenose denarja, ki so služili zakritju izvora umazanega denarja, je prikazal kot del legalne gospodarskega poslovanja njegove družbe in v ta namen izdelal več lažnivih računov in pogodb. Za usluge prikrivanja izvora si je osumljeni (oz. njegova družba) zadržal približno osem odstotkov od celotnega zneska umazanega denarja. Za kaznivo dejanje pranja denarja je predvidena kazen zapora od dveh do osmih let, so sporočili s PU Koper.
*BEC oz. Business Email Compromise goljufije, za katere je značilno, da storilci prestrežejo elektronsko korespondenco poslovnih subjektov in v sklopu obstoječega ali novega poslovnega razmerja predrugačijo fakturo na način, da spremenijo številko bančnega računa. S tem zavedejo poslovne subjekte, da nakažejo sredstva na račune goljufov, misleč, da so plačilo izvedli svojemu poslovnemu partnerju.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.