Gorenjski kriminalisti so v petek zaključili večmesečno kriminalistično preiskavo in zaradi milijonskega izsiljevanja ter s tem povezanimi kaznivimi dejanji na kranjsko okrožno državno tožilstvo vložili kazensko ovadbo za šest oseb, starih od 34 do 43 let iz Gorenjske. Štirje moški in ena ženska so osumljeni izsiljevanja ali sodelovanja pri izsiljevanju, eden - gre za odvetnika - pa je v dejanjih osumljencev sodeloval s ponarejanjem listin, je danes pojasnil Primož Donoša iz Sektorja kriminalistične policije na PU Kranj.
Kazniva dejanja po njegovih besedah segajo v obdobje izpred petih let. Dogajala so se v dveh segmentih - prvi se je začel z izsiljevanjem, vršitvijo pritiskov in ostalih oblik ogrožanj pred petimi leti, ko sta dva osumljenca - eden od njiju je 35-letni vodja kriminalne združbe - za izmišljeno uslugo od oškodovanca zahtevala preko 120.000 evrov. Uporabila sta naključne informacije o nepremičninski stvari, ki sta jih pridobila med prisluškovanjem pogovoru oškodovanca z njegovimi znanci na javnem kraju, v zahtevi po plačilu namišljene usluge pa sta mu potem, ko sta izvedela, da je stvar izpeljal, predstavila, da sta zanj s poznanstvi to uredila onadva. Takrat se je začelo tudi izsiljevanje, naprej z zahtevo po plačilu izmišljene usluge, potem pa še z zastraševanjem ter psihičnim in manjšim fizičnim nasiljem. Oškodovanec je ponavljajočim grožnjam storilcev podlegel in je v izsiljevanju namišljenega dolga zato kmalu pristal na plačilo zahtevanega zneska s "50% popustom", ki sta mu ga ponudila osumljenca. Z nasiljem sta zato prenehala.
V drugem segmentu, ki so ga kriminalisti obravnavali, pa je šlo za najem kredita v višini 100.000 evrov, ki si ga je oškodovanec izposodil pri enem od osumljenih, ga po dogovorjeni dinamiki odplačeval in ga v dogovorjenem nekajmesečnem roku tudi v celoti vrnil. Kljub temu pa so obresti v tem času narasle tako oderuško, da oškodovanec celotnega namišljenega dolga ni mogel odplačati. Zato so osumljeni nad njim izvajali pritiske, ogrožali njegovo življenje s fizično silo in orožjem.
35-letniku je v nasilnih dejanjih, ki so se izvajale z izsiljevanjem, grožnjami, pretepanjem, omejevanjem svobode gibanja, simuliranjem priprav na njegov umor, pomagali trije moški osumljenci in ena ženska. Oškodovanca so z dejanji postavljali v brezizhoden položaj. Praktično vsakodnevno je bil deležen pritiskov osumljenih in si je zato, da bi si zagotovil mir in bi življenje lahko vrnil v stare tirnice, začel od različnih ljudi za 35-letnika v svojem imenu izposojati večje količine denarja. V vseh teh letih je namišljeni dolg z obrestmi narasel na preko 1.600.000 evrov, kolikor je oškodovani tudi izročil prvoosumljenemu in v tem znesku si je le-ta tudi pridobil protipravno premoženjsko korist, je pojasnil Donoša.
"Kazniva dejanja so se izvrševala praktično vsak dan, oškodovani je bil v skladu s tem tudi vsakodnevno pod pritiskom. Njegovo življenje se je, lahko rečemo, spremenilo in ni mogel več živeti normalno, brez strahu," je še dejal.
Trem osebam so odvzeli prostost, 35-letnik v pridržanju
Kriminalisti so tako na podlagi izdanih odredb prejšnji teden na več lokacijah na območju Gorenjske opravili štiri hišne preiskave. Zasegli so gotovino ter druge predmete in stvari, ki so povezane ali izvirajo iz kaznivih dejanj, in opravili so več 10 razgovorov.
Trem osebam so odvzeli prostost, dve od teh pa privedli na zaslišanje k preiskovalnemu sodniku. Ta je zoper 35-letnika odredil pridržanje.
Policijske aktivnosti v zbiranju obvestil in dokazil za morebiten obstoj drugih, s temi dejanji povezanih kaznivih dejanj, policija še raziskuje in tako preiskava še ni zaključena. "Zbrana obvestila in glede na poznavanje dinamike izvrševanja teh kaznivih dejanj, namreč nakazujejo, da tovrstni primeri niso osamljeni," je še dejal Donoša, ki je povedal tudi, da sta bila dva od osumljenih v preteklosti že obravnavana za tovrstna kazniva dejanja.
'Če policija za kaznivo dejanje ne izve, oškodovanca ne more zaščititi'
Miran Ozebek iz Uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi pa je poudaril, da so kazniva dejanja izsiljevanja ena izmed hujših oblik kaznivih dejanj, in da imamo v Sloveniji na letni ravni med 180 in 190 takih kaznivih dejanj. Leta 2015 jih je bilo na primer 184. "V prvih petih mesecih letošnjega leta smo jih že obravnavali 110, vendar upam, da se trend ne bo zviševal oz. da ne bomo presegli številke na letni ravni," je dejal.
Tu po njegovih besedah prihaja do sivega polja, saj policija ne izve za vsa kazniva dejanja, preiskuje pač tista, ki jih oškodovanci prijavijo. "Razlogov, da oškodovanci tega ne upajo ali nočejo prijaviti, je več, največkrat je to strah, vedno je namreč prisotna grožnja, nasilje, grožnje so uperjene tudi proti družinskim članom ... ampak če policija ne izve za kaznivo dejanje, ga pač ne more preiskovati in s tem tudi ne more zaščititi oškodovanca oz. žrtve," je še dodal.
Ozebek je opozoril, da je treba vsa tovrstna kazniva dejanja nemudoma prijaviti, saj policija šele takrat lahko začne preiskovati zadeve, prime osumljenca in zaščiti žrtev.
KOMENTARJI (200)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.