Ljubljanski policisti so bili okoli 9.40 obveščeni, da je v ljubljanski sodni palači na Tavčarjevi ulici podtaknjena bomba. V pregledu, ki so ga končali ob 11.30, so policisti ugotovili, da v stavbi sodišča podtaknjene bombe ni bilo. Povzročitev lažnega preplaha in zlorabe znamenj za pomoč in za nevarnost pomeni storitev kaznivega dejanja, za katerega je predpisana denarna kazen ali kazen zapora do šest mesecev, so sporočili z ljubljanske policijske uprave.
Policisti so takoj po prejetem klicu zavarovali okolico sodne palače in iz zgradbe evakuirali zaposlene in ostale obiskovalce.
Zadnji bombni preplah v ljubljanski sodni palači, kjer so okrožno, višje in vrhovno sodišče, je bil 19. aprila. Zaradi več podobnih preplahov so v sodni palači tudi poostrili nadzor pri vhodu.
Lažno obvestilo o podtaknjeni bombi pomeni kaznivo dejanje zlorabe znamenj za pomoč in za nevarnost, za katerega je po kazenskem zakoniku predpisana denarna kazen ali kazen zapora do šest mesecev.
Na PU Ljubljana so v zadnjem letu zabeležili povečanje števila klicev na številko 113 o nastavljenem eksplozivu. Prejeli so klice o nastavljenem eksplozivu na šole, sodišča, gostinski lokal, stanovanjski objekt, banko, bencinsko črpalko, diskoteko, javni kraj, poslovni objekt, kino in zapor.
Minister za pravosodje Lovro Šturm je marca lani po že tretjem tovrstnem primeru v kratkem času v izjavi za medije pojasnil, da je bilo z evakuacijo palače, kjer dela nad 200 sodnikov, izgubljenih 200 delovnih dni, v katerih bi lahko rešili 150 sodnih zaostankov.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.