Mariborski kriminalisti so v sklopu večmesečne preiskave domnevnega prometa s prepovedanimi poživili opravili tri sklope hišnih preiskav in pridržali dve osebi. Neuradno naj bi bila osumljenca zaposleni na pljučnem oddelku UKC Maribor in trener Atletskega društva Štajerska Maribor.
Vodja Sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Maribor Robert Munda je na tiskovni konferenci predstavil podrobnosti kriminalistične preiskave s področja neupravičene proizvodnje in prometa z nedovoljenimi snovmi v športu.
"4. aprila smo zaključili kriminalistično preiskavo in pridržali dve osebi, ki sta osumljeni izvrševanja kaznivih dejanj neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami, nedovoljenimi snovmi v športu in predhodnimi sestavinami za izdelavo drog," je uvodoma potrdil Munda.
Gre za 36-letnika in 52-letnika z območja Maribora, ki sta bila s kazensko ovadbo v četrtek zvečer privedena k dežurnemu preiskovalnemu sodniku, ki je za enega odredil pripor, za drugega pa hišni pripor.
Od septembra lani do aprila letos sta izvršila najmanj 21 kaznivih dejanj, 11 skupaj, 10 en samostojno. Osumljenca sta kazniva dejanja izvrševala na območju Slovenije in Hrvaške. V kriminalistični preiskavi so sodelovali s hrvaškimi in avstrijskimi varnostnimi organi, zato zadevo vodi Specializirano državno tožilstvo. Tam so potrdili, da je sodišče zoper enega obdolženca odredilo pripor, zoper drugega pa hišni pripor.
Kriminalisti so pri izvajanju preiskave uporabljali tudi prikrite preiskovalne ukrepe iz Zakona o kazenskem postopku. Tako so izvajali tudi ukrepe navideznega odkupa in tajnega delovanja z uporabo tajnih delavcev.
Domnevajo, da so bila sredstva pridobljena na delovnem mestu enega od zaposlenih.
S substancami ta osumljenca oskrbovala najmanj 10 aktivnih in rekreativnih športnikov. Nekateri profesionalni športniki so bili tudi že pred protidopinško komisijo in bili zaradi tega kaznovani.
Od pet do 15 let zaporne kazni
Za kazniva dejanja neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami, nedovoljenimi snovmi v športu in predhodnimi sestavinami za izdelavo drog je zagroženo od pet do 15 let, za kazniva dejanja proizvodnje in prometa škodljivih sredstev za zdravljenje pa do 8 let zaporne kazni.
Kakšen je nadzor v zdravstveni ustanovi, če je osumljeni res tam pridobil zdravila, bo pokazala preiskava, ki jo je zaradi mednarodne vpletenosti prevzelo Specializirano državno tožilstvo. Pri preiskavi so sodelovali tudi hrvaški in avstrijski varnostni organi.
Prepovedana snov, ki je bila uporabljena, je sredstvo darbepoetin iz zdravila aranesp. Kupci so za en odmerek plačali približno 500 evrov. Zdravilo lahko povzroči alergično reakcijo, zato se ga lahko injecira zgolj v pristojnosti zdravstvenega osebja. Nekateri uporabniki naj bi imeli tudi negativne odzive.
Aranesp 500 je na listi prepovednih snovi in postopkov 2018, ki ga izdaja Svetovna protidopinška agencija (WADA), v Sloveniji pa jo zastopa Slovenska antidoping organizacija (SLOADO) in spada v skupino S2 med peptidne hormone, rastne dejavnike, sorodne snovi in posnemovalce, ki so opredeljeni kot prepovedane snovi v športu.
Sodelovanje s policisti je potrdil tudi direktor SLOADO Jani Dvoršak, ki pravi, da so kršitve protidopinških pravil ugotovili s pomočjo kolegov iz Avstrije in Hrvaške, informacije pa že predali policiji. "Vse, kar smo v zvezi s tem imeli v naših internih materialih, smo posredovali slovenski policiji," je povedal Dvoršak in še, da bodo po koncu preiskave uvedli disciplinske postopke.
Pri hišnih preiskavah so kriminalisti med drugim zasegli zdravila Dexamethason, ki vsebujejo nedovoljeno snov v športu deksametazon, pa Aranesp 500, ki vsebuje darbepoetin, Apaurin, ki vsebuje diazepam, Morfin in Helex, ki vsebuje prepovedano drogo alprazolam, so še sporočili iz PU Maribor.
UKC Maribor: Delavcu bomo onemogočili dostop do zdravil
V UKC Maribor pravijo, da so takoj, ko so bili seznanjeni s preiskavo, odredili strokovno upravni nadzor na oddelku za pljučne bolezni. "Delavec, ki je osumljen preprodaje zdravil, pa bo umaknjen iz delovišč, kjer bi bil možen dostop do zdravil," so sporočili.
V kliničnem centru po pregledu njihovih evidenc sicer ocenjujejo, da je bila poraba omenjenih zdravil iz kriminalistične preiskave na oddelku za pljučne bolezni v navedenem obdobju minimalna in ne zadošča za kakršnokoli množično oskrbo poklicnih športnikov ali rekreativcev. "To pomeni, da so možni tudi drugačni scenariji, ki so jih uporabljali preprodajalci zdravil," sklepajo.
V atletskem društvu zgroženi
Največji odjemalec zdravstvenega delavca UKC Maribor naj bi bil trener atletov na dolge proge Atletskega društva Štajerska Maribor Igor Šalamun.
V AD Štajerska Maribor so potrdili, da sta oba, omenjeni trener in zdravstveni delavec, člana kluba, a da delujeta zgolj v sklopu skupine rekreativcev. Predstavniki kluba so bili šokirani nad tem, da se njihovo ime uporablja v povezavi s kontekstom športnega dopinga in so poudarili, da sta oba domnevno vpletena člana delovala samostojno.
"Kot klub, kot upravni odbor se ograjujemo od teh dejanj in imamo ničelno toleranco do tega," je na novinarski konferenci v torek poudarila trenerka kluba Maja Bezjak. Predsednik kluba Darjan Murko pa je napovedal sejo upravnega odbora in poklical vse člane skupine, ki so trenirali pod vodstvom tega trenerja.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.