
Uprava za zaščito in reševanje je bila dopoldne obveščena, da v kočevski kraški jami Bilpa pogrešajo šest italijanskih potapljačev. Šlo je za pet moških in eno žensko, ki so se v sifon jame potopili okoli pol enajste ure dopoldne.
Sredi dneva so prejeli obvestilo policista, ki je na jezeru pred jamo opazil neprivezano bojo in opremo potapljačev. Ker šesterice ni bilo iz jame že več ur, so začeli z reševalno akcijo.
Okoli 18. ure so akcijo prekinili, saj so italijanski potapljači sami priplavali iz jame, so za 24ur.com povedali na PU Ljubljana. Potapljači naj bi bili presenečeni, ko so zagledali reševalce, saj naj bi odšli le na daljši potop, je povedal vodja jamarske reševalne službe Janko Marinšek.
Povedal je še, da so Italijani storili veliko napako. “Reševali smo situacijo, ki je niti ni bilo. Reševalce ne pripelješ brez potrebe v stanje pripravljenosti. Verjetno so kršili kar nekaj zakonov,” je za našo redakcijo povedal Marinšek.
Podrobnosti za zdaj niso znane, večurna drama pa se je očitno končala srečno. Izkušeni italijanski potapljači naj bi odšli le na daljšo raziskovanje podzemlja, vendar svoje avanture očitno niso prijavili.
Po jami bi se lahko brez težav sprehajali tudi dva dni
Seveda se poraja vprašanje, kako je lahko prišlo do nesporazuma. Italijanski potapljači so nastanjeni v enem izmed penzionov ob reki Kolpi. Zjutraj so v polni potapljaški opremi odšli proti jami Bilpa, vendar jih ob predvideni uri ni bilo nazaj.

“Jama je zelo zanimiva in ima več rovov. Sifon je dolg 60 metrov, ko ga premagate, se znajdete v velikem labirintu, kjer je dovolj zraka,“ je za 24ur.com povedal izkušeni potapljač iz Krškega, ki se je v jamo potopil pred nekaj meseci.
Naš sogovornik opozarja, da je problematičen edino vhod oziroma izhod skozi sifon, v jami pa je dotok zraka dovolj velik. “Očitno so raziskovali rove v notranjosti. Po jami bi se lahko brez težav sprehajali tudi dva dni. Sklepam, da gre za izkušene potapljače - jamarje, ki so točno vedeli, kaj počnejo,“ meni krški potapljač.
Podzemeljski svet z več rovi
Kraške jame Bilpa so odkrili leta 1941. Nad izvirom reke Bilpe so tri kraške jame, leta 1983 pa so odkrili še četrto. Znana je predvsem zadnja.
Podzemeljski splet Bilpe sestavljajo rovi v več nadstropjih; spodnje je še aktivno in velikih razsežnosti. Jama je nastajala vzporedno s spreminjanjem lege erozijske baze in s procesi vrezovanja kanjona Kolpe. Vhod v jamo se nahaja v steni 30 metrov nad tlemi. Širok je osem in visok šest metrov. Za vhodom se razprostira dolga dvorana, v kateri se nahaja velika kolonija netopirjev. Tu je tudi arheološko najdišče.
Po ozkem rovu se pride v drugo dvorano, kjer je veliko sige in kapniških tvorb. V njej najdemo tudi veliko kaminov, ki se po strmem vzponu končajo (slepi kamini). V jami je zelo toplo ozračje, kar je posledica slabega pretoka zraka, so o jami zapisali v Centru za promocijo in razvoj turizma občine Kočevje.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.