Obsežna operacija italijanske policije je potekala od zore 14. maja do pozne noči istega dne, v njej pa so poleg italijanskih kriminalistov (Centralna operativna služba in Oddelek za organizirano kriminaliteto Mobilne enote tržaške Questure) sodelovale še slovenska, hrvaška in bosanska policija, poroča tržaški Il Piccolo. Namen operacije pa je bila aretacija sedmih posameznikov pakistanskega porekla, članov kriminalne združbe, ki je aktivno pomagala tihotapiti nezakonite migrante vzdolž balkanske poti.
V okviru iste preiskave so aretirali še dva Pakistanca, preiskujejo pa še tri osebe, ki jih sumijo vpletenosti v kriminalno združbo.

Preiskavo sprožila prijava migranta iz Indije
Preiskava se je začela februarja 2024 po prijavi, ki jo je podal nezakoniti migrant indijskega porekla. Ta se je skupaj z drugimi tujci v Italijo pritihotapil po t. i. balkanski poti, pri čemer je na nezakonit način prečkal meje Bosne in Hercegovine, Hrvaške, Slovenije in Italije. Njihovi tihotapci so za to uporabljali gozdne poti.
Ko je skupaj s še enim rojakom prispel v Trst, ju je eden od tihotapcev zvabil v stanovanje na ulici Baiamonti, kjer sta ju čakala dva pakistanska državljana, sicer rezidenta Italije. Slednja sta ju za dva dni prisilno pridržala v hiši.
Indijska državljana naj bi bila tam izpostavljena fizičnim in psihičnim zlorabam. Njuni ugrabitelji naj bi mučenje snemali, videoposnetke pa poslali njunim sorodnikom, ki živijo v Indiji, od katerih so za njuno izpustitev zahtevali 2000 evrov.
Prenos denarja naj bi potekal prek denarnega nakazilnega sistema z večkratnimi prenosi denarja skozi različne države (Pakistan–Francija–Italija) in z navedbo različnih prejemnikov, z namenom, da bi zavajali morebitne policijske kontrole. Preiskava je pokazala, da je bil končni prejemnik izplačanih zneskov tuji državljan z dovoljenjem za prebivanje in prebivališčem v Trstu.
Ropi, ugrabitve, izsiljevanje
Preiskava je potekala več mesecev, poleg terenskega dela pa je zajemala tudi prikrite preiskovalne ukrepe ter nenehno spremljanje profilov na družbenih medijih, ki so jih uporabljali osumljenci. Italijanskim preiskovalcem so bili v veliko pomoč tudi številni pogovori in izmenjave informacij s slovensko in hrvaško policijo.
"Poglobljene kriminalistične preiskave policij so pripeljale do izdaje več evropskih preiskovalnih nalogov, ki so jih izdali italijanski pravosodni organi in so vključevali zbiranje dokazov v več državah, med temi tudi v Sloveniji. Predkazenski postopek je v Sloveniji usmerjalo Okrožno državno tožilstvo v Kopru, preiskovalne ukrepe pa so izvajali koprski kriminalisti," so sporočili iz Policijske uprave (PU) Koper.
Med preiskavo so pridobili tudi dokaze o drugih hudih kaznivih dejanjih, ki so jih zagrešili člani hudodelske skupine. Ugotovili so, da so osumljenci, ki so delovali kot skupina, celo na obmejnem območju v Sloveniji izvajali rope in ugrabitve migrantov z namenom izsiljevanja.
Na podlagi tehničnih operacij, informacij slovenskih varnostnih organov in predvsem stalnega in natančnega spremljanja profilov na družbenih medijih so ugotovili, da so spremljani posamezniki neposredno ali posredno povezani med seboj, piše Il Piccolo.
S podatki, ki so jih zbrali preiskovalci, so lahko rekonstruirali številne primere nezakonitih prevozov migrantov različnih etničnih skupin (Pakistancev, Nepalcev, Afganistancev, Indijcev) iz migrantskih centrov v BiH, predvsem iz Bihaća proti Italiji, skozi gozdne poti na Hrvaškem in v Sloveniji.

Kriminalisti so med drugim ugotovili, da so bili nezakoniti migranti v Zagrebu nameščeni v več namenskih stanovanjih ali v hotelih, kjer so nato čakali na nadaljnji prevoz v Slovenijo. Tu so nato migrante takoj po prečkanju meje informirali o tem, kako jih lahko policija izsledi, nato pa so jih odpeljali na območje Ljubljane.
Razkritje primera
Tihotapci so migrantom za prevoz do Italije zaračunali od 4000 do 6000 evrov, odvisno od kraja odhoda in uporabljenega prevoznega sredstva, poroča Il Piccolo. V zvezi s tem so potrdili en primer, v katerem so trije indijski državljani, po tem, ko so navezali stik s pakistanskim članom skupine, ki naj bi bil nastanjen v azilnem domu Logatec, od slednjega prejeli navodila, kako priti do Trsta.
Tihotapec je migrante povezal z dvema svojima rojakoma, ki živita v Trstu. Eden od njiju se je z njim dogovoril za srečanje na trgu Piazza Oberdan, nato pa jih je pospremil do stanovanja na ulici Via della Fabbrica, kjer jih je čakala druga oseba pakistanske narodnosti.
Ko so prispeli v stanovanje, so migrante ugrabili, jim grozili z nožem in jih brutalno pretepli. Zlorabo so mučitelji posneli, nato pa posnetke poslali družinam žrtev ter od njih zahtevali plačilo odkupnine.
Sorodnik ugrabljenih migrantov, ki je v Trst prispel iz Lombardije, je dogodek prijavil policiji. To je preiskovalcem omogočilo, da so hitro odkrili lokacijo in posredovali v hiši ter aretirali oba ugrabitelja.

Enega osumljenca prijeli koprski kriminalisti
Tržaški sodnik je tako v sredo, 14. maja, izdal sedem nalogov za aretacijo. Dva člana združbe sta se nahajala zunaj Italije, tako da so za oba izdali evropski nalog za prijetje.
"Enega od teh je na podlagi evropskega naloga za prijetje in predajo uspešno izvršil sektor kriminalistične policije PU Koper, s prijetjem 20-letnega državljana Pakistana na območju Logatca," so potrdili na PU Koper.
Hrvaška in bosanska policija pa še vedno aktivno iščeta drugega osumljenca, ki deluje na območju BiH in Hrvaške. Šlo naj bi za tihotapca, ki usmerja nezakonite priseljence iz azilnega doma v Bihaću proti hrvaško-slovenski meji.
Preostalih pet osumljencev so izsledili in aretirali v središču Trsta.
Na domu enega od osumljencev so našli tudi drugega pakistanskega državljana, ki je imel pri sebi opojne snovi (marihuana in kokain).
Italijanski varnostni organi so med zaključkom kriminalistične preiskave zasegli tudi balaklave oziroma podkape in razne nevarne predmete (boksarje, palice in nože), ki so jih člani kriminalne združbe uporabljali pri izvrševanju kaznivih dejanj.
Na območju Slovenije prijeli tudi Afganistanca
Kot so še zapisali v PU Koper, so med preiskavo na območju Slovenije predhodno, 14. novembra 2024, prijeli tudi 23-letnega državljana Afganistana. "Navedeni je bil zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja izsiljevanja (po 213. členu KZ-1) in nasilništva (po 296. členu KZ-1) priveden k preiskovalnemu sodniku Okrožnega sodišča v Kopru, ki je na predlog koprskega tožilstva zoper osumljenega odredil pripor," so sporočili iz PU Koper.
23-letnik je utemeljeno osumljen izsiljevanja (2000 evrov po osebi) ter pretepanja dveh migrantov na območju gradbišča drugega železniškega tira med Divačo in Lokvijo v zameno za njuno izpustitev.
Na PU Koper so še pojasnili, da so v letošnjem letu do 13. maja obravnavali 26 kaznivih dejanj prepovedanega prehajanja meje ali ozemlja države. Obravnavali so 27 osumljencev. Skupno so v letošnjem letu 22 osumljencev privedli na zaslišanje k preiskovalnemu sodniku, ki je za vse odredil pripor.