Oboroženi neznanci so v ponedeljek zvečer na bruseljskem letališču napadli vozilo za prevoz dragocenosti. Sprva se je poročalo, da so ukradli zlato in diamante v vrednosti kar 350 milijonov evrov, a zdaj se je ta številka že zmanjšala.
Po najnovejših informacijah naj bi si osem roparjev v le nekaj minutah nagrabilo plen v vrednosti 37 milijonov evrov. Tako je ocenila Caroline De Wolf iz centra za diamante v Antwerpnu (AWDC). ''Vsekakor gre za gigantsko vsoto,'' je dodala.
Neimenovana ženska iz istega centra pa je za francosko tiskovno agencijo povedala, da je zagotovo šlo za enega največjih ropov kdaj koli. Po njenih besedah je šlo za neobdelane diamante, ki so jih želeli iz Antwerpna, ki velja za središče svetovne trgovine z diamanti, prepeljati v Zürich. Kdo je bil naslovnik pošiljke, ni znano.
Na belgijskem tožilstvu so povedali, da so ukradli 120 mošnjičkov diamantov, to pa je bil zgolj del tovora. Vrednost ukradenih diamantov še ni znana, je danes v Bruslju dejala predstavnica bruseljskega tožilstva. Iskanje roparjev po navedbah tožilstva poteka. Prav tako za zdaj še ni ničesar znanega o identiteti roparjev.
Rop trajal le pet minut
Neznanci so transportno vozilo napadli v trenutku, ko so tovor nalagali na švicarsko letalo, namenjeno v Zürichu. Letalo je bilo last letalske družbe Helvetic Airways.
Pred tem so roparji ob 19.47 z dvema voziloma, črnima limuzinama z modro lučjo, prebili ograjo letališča, čez samo nekaj minut pa je tatovom skupaj s plenom uspelo pobegniti. Eno od vozil, ki so ju uporabljali tatovi, so pozneje zgorelo našli v bližini letališča. Po navedbah tožilstva je rop trajal zgolj pet minut.
"Streljanja ni bilo. Nihče tudi ni bil ranjen," so še sporočili z letališča. Na tožilstvu pa so dodali, da se pilotu, kopilotu in varnostnikom ni zgodilo nič hudega. Promet na bruseljskem letališču po ropu poteka nemoteno.
Roparji so bili po navedbah tožilstva dobro oboroženi z mitraljezi. "Želeli so se izdajati za policiste. To je delo profesionalcev, ki so rop skrbno načrtovali," je še povedala tiskovna predstavnica tožilstva.
Kateri so največji ropi?
Med najspektakularnejše rope v sodobni zgodovini zagotovo sodi tisti, ki se je zgodil decembra 2008 v Franciji. Oboroženi moški, nekateri preoblečeni v ženske, so v Parizu napadli trgovino z luksuznimi izdelki Harry Winston in ukradli nakit ter ure v skupni vrednosti 85 milijonov evrov.
V Veliki Britaniji je šesterici leta 2006 uspelo iz trezorja za dragocenosti v mestu Tonbridge na jugozahodu Anglij ukrasti 78 milijonov evrov gotovine.
V Braziliji so roparji leta 2005 skopali podzemni predor do banke v mestu Fotaleza in iz trezorja ukradli dragocenosti v skupni vrednosti 57 milijonov evrov.
Na Nizozemskem so istega leta na letališču v Amsterdamu na dobro zastraženem območju za tovorni promet ukradli dragulje in diamante v skupni vrednosti 80 milijonov evrov.
Prizorišče ropa je tudi bil že AWDC. Februarja 2003 so se roparji čez konec tedna zaprli v center, vdrli v 120 sefov in pobegnili z diamanti in dragulji v skupni vrednosti 100 milijonov evrov.
V Sloveniji je najbolj odmeval velik bančni rop 1. novembra 2005. Roparji so v SKB banko prišli nekaj pred 23. uro, onesposobili varnostnika, prinesli orodje za vlamljanje in plastične zabojnike ter začeli z odpiranjem sefov. Vlomili so v 428 sefov, še v dodatnih 29 pa so poskusili vlomiti. Kraj kaznivega dejanja so zapustili okoli šeste ure zjutraj, po oceni policije pa so povzročili za okoli 32 milijonov evrov škode.
KOMENTARJI (173)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.