Oleg Sokolov je dejanje priznal, vendar je na sodišču dejal, da umora ni načrtoval in da je ravnal v afektu po hudem sporu, saj naj bi ga študentka z žaljivimi komentarji o njegovih otrocih iz prejšnje zveze pripeljala v "stanje popolne norosti".
Novembra lani so ga prijeli zaradi suma umora, potem ko so ga pijanega potegnili iz ledene reke Mojka v Sankt Peterburgu. V njegovem nahrbtniku so namreč našli odrezani roki in plašilno pištolo. Tožilstvo je zahtevalo, da ga zaprejo za 15 let. A Sokolov je dejal, da se za zločin "močno kesa", in zahteval milejšo kazen.
Med izrekom sodbe je sodnica dejala, da je Sokolov 24-letno Anastazijo Ješčenko štirikrat ustrelil s puško, jo razkosal z nožem in žago, dele telesa odnesel v vreče in jih odvrgel v reko Mojko v Sankt Peterburgu.
V reki blizu doma se je znebil njenega telefona, a so ga med tem, ko se je skušal znebiti še delov trupla, zasačili. Ker se odsekane roke niso potopile, je stopil v vodo, a zaradi hudega mraza ni več mogel ven. Posledično so ga ujeli, je dejala sodnica.
Sodišče ga je obsodilo še za posedovanje orožja, kar je bilo upoštevano v njegovi 12,5-letni obsodbi. Njegov odvetnik je sporočil, da se sicer ne strinja z višino kazni, da pa se bodo še odločili, ali se bodo pritožili, poroča Reuters.
Številni viri navajajo, da si je po tem, ko bi se znebil trupla, nameraval javno vzeti življenje, in sicer oblečen v Napoleona. Zgodovinar je bil namreč veliki strokovnjak prav na tem področju.
Sokolov je z Ješčenkovo živel vsaj tri leta. Organiziral je uprizoritve Napoleonovega življenja, pri katerih je sam igral vlogo Napoleona, pogosto pa je sodelovala tudi ona.
Napisal je na desetine zgodovinskih raziskovalnih člankov, soavtorica številnih je bila tudi Ješčenkova. 24-letnica se je v Sankt Peterburg preselila iz južne ruske regije Krasnodar, v času smrti je bila podiplomska študentka.
Po navedbah študentov je Sokolov z veseljem govoril francosko in oponašal Napoleona. Rekli so, da je Ješčenkovo po Napoleonovi soprogi klical "Josephine", študentom pa naročil, naj ga nagovarjajo kar s "Sire".
Primer v Rusiji sprožil razpravo o nasilju v družini
Sojenje je znova sprožilo tudi javno razpravo o kaznovanju nasilja v družini v Rusiji, kjer je letno okoli 16,5 milijona žensk žrtev nasilja družinskih članov ali partnerjev. Ruski predsednik Vladimir Putin je nekatere oblike nasilja v družini dekriminaliziral leta 2017, tako da večino storilcev doleti samo globa.
Aktivisti izpostavljajo, da ženske v Rusiji zaradi pomanjkanja zakonodaje in varnih hiš po vsej državi ter neodzivnosti policije ostajajo nezaščitene pred nasiljem v družini. To se je med karanteno zaradi covida-19 še povečalo.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.