Po smrti 27-letnega policista je v uredništvo 24ur.com prispela elektronska pošta z vznemirljivo vsebino. Oseba, ki želi ostati anonimna, je sporočila, da je bil odzivni čas zdravstvenega osebja predolg. Reševalci naj bi namreč na kraj dogodka prispeli pol ure po obvestilu, kar je veliko glede na razdaljo. Od Zdravstvenega doma Izola do Škofij je namreč približno 10 kilometrov.
Nesrečnemu policistu, ki se je zgrudil med iskanjem vlomilca, je takoj pomagal sodelavec, na kraj pa so v nekaj minutah prispeli tudi drugi policisti, ki so bili tisto noč dežurni. Pošiljatelj elektronske pošte je bil prav tako na kraju. ''Čakal sem v nedogled in se seveda pri tem zgražal,'' je zapisal. Sprašuje se, zakaj je zdravstveno osebje potrebovalo kar 30 minut.
''Informacije o poznem prihodu reševalnega vozila na kraj dogodka ne moremo ocenjevati in komentirati. Verjamemo pa, da je njihov odziv v vseh takih in podobnih primerih skladen s pravili stroke,'' so sporočili s Policijske uprave Koper. Pojasnila iz Zdravstvenega doma Izola, kamor spada Prehospitalna enota (PHE) nujne medicinske pomoči, bomo skušali dobiti jutri.
Umrl med lovom na vlomilca
Koprska policista sta včeraj nekaj minut pred 2. uro zalotila moškega, ki je vlomil v gostinski lokal na Škofijah. Vlomilec je zbežal, policista pa sta mu sledila. V nekem trenutku je 27-letni policist padel na tla in obležal. Umrl je, čeprav so mu sodelavci takoj nudili prvo pomoč. Odredili so obdukcijo, danes ali jutri naj bi bili znani prvi rezultati. Po dosedanjih ugotovitvah je policist umrl naravne smrti, in sicer zaradi odpovedi srca.
Vlomilca so prijeli dve uri pozneje. Brez plena, saj je nekaj škatel cigaret in pest drobiža odvrgel med begom.
Še en prepočasen odziv?
Po objavi novice o domnevno predolgem odzivnem času se je javil še en bralec, ki prav tako ne želi biti imenovan. ''Tudi jaz sem doživel podobno izkušnjo, in sicer v nedeljo, 4. januarja. Ob približno 9. uri je na Markovcu, nedaleč od semaforiziranega križišča starejši gospod padel na tla,'' je zapisal. Približno takrat se je z avtom peljal mimo in videl gospoda, ki je negibno ležal na tleh. Parkiral je pri trafiki in stekel h gospodu, sopotnik pa naj bi poklical 113. Vendar je bil odziv po njegovih trditvah zelo aroganten, češ da ''si bo že opomogel''. Ponesrečenec naj bi bil diabetik in po očalih sodeč slaboviden.
Medtem je prispel do gospoda, poleg katerega sta že bila ''mlajša ženska in gospod srednjih let''. ''Mož mu je podpiral glavo in poskušal ugotoviti, ali je še živ. Tudi gospodična in gospod sta že prej klicala reševalce, verjetno 112, kjer so jima rekli, da za nesrečo že vedo. Vendar kljub klicem reševalcev ni bilo od nikoder,'' je zapisal v elektronski pošti. Nato naj bi moški, ki je bil prvi ob poškodovancu, še enkrat klical reševalce. ''No, potem so le prišli in približno istočasno tudi policisti,'' je zatrdil bralec.
Policisti naj bi reševalce vprašali, kje so bili toliko časa. Odgovorili naj bi, da je do njih prišel samo en klic, po katerem naj bi se takoj odpravili na nujno pot. Kakor koli, ko so prišli na kraj dogodka, so ugotovili, da je moški mrtev. ''Težko ocenim čas, ki je potekel od mojega prihoda do prihoda reševalcev, ampak mislim, da je minilo od 20 do 30 minut. Naj poudarim, da je bolnišnica oddaljena približno kilometer,'' je pojasnil. ''Dejstvo pa je, da je bil še živ, ko sem prispel na kraj nesreče. Če bi pomoč prišla prej, bi bilo morda drugače.''