41-letno Dubravko Prijić iz Belega Manastirja je v bolnišnico v sredo, 10. junija 2009, ob enih zjutraj pripeljal mož zaradi hudih bolečin in krvavitev. "Naslednje jutro ob 8.30 so nas poklicali iz bolnišnice in zahtevali, naj pridemo tja. Ko smo prispeli, nam je eden od zdravnikov povedal, da je Dubravka umrla, otroka pa so rešili,“ je za časopis Slobodna Dalmacija povedal oče pokojne Ninko.

Kaj je res?
V bolnišnici uradnih izjav v zvezi s tragično smrtjo porodnice ne dajejo, neuradno pa se je izvedelo, da naj bi Prijićevo takoj po prihodu odpeljali v operacijsko dvorano, kmalu zatem pa naj bi umrla. Vendar pokojničin oče trdi, da so mu povedali, da je hči umrla ob 7.00 zjutraj, kar primer pokaže v drugi luči.
"Rekli so nam, da so hčer v operacijsko pripeljali ob 7.00 in da je nenadoma rekla: 'Temni se mi pred očmi.' Kot so povedali, so jo potem poskušali oživiti, vendar je bilo že prepozno, zato so s carskim rezom reševali otroka. Deklica je zdaj v inkubatorju, saj ne vedo, koliko časa je bila brez kisika, vendar zagotavljajo, da bo z njo vse v redu,“ je še povedal skrušeni Dubravkin oče, ki meni, da gre pri tem za zdravniško napako.
"Ne razumem, zakaj je niso takoj po prihodu v bolnišnico odpeljali v operacijsko dvorano in opravili carski rez, saj bi tako verjetno preživela. Mislim, da so zdravniki zagrešili napako. Rok je imela 12. junija; pred tremi dnevi je bila na pregledu pri svojem ginekologu v Belem Manastirju in vse je bilo v redu. Hodila je tudi na kontrole v Zagreb in nikoli ni bilo videti, da ima kakšne težave. Težko sprejmem dejstvo, da je hči mrtva,“ pravi oče Ninko. V zadnjem trenutku rešeno Ninkovo vnukinjo, ki so jo v spomin na pokojno mamico poimenovali Dubravka, pa doma čaka še poldrugo leto star bratec.
Preiskava
Še isti dan so na patologiji opravili obdukcijo pokojnice, danes pa naj bi bili znani rezultati mikroanalize. V bolnišnici predvidevajo, da je porodnica umrla zaradi embolije (zamašitve pljučne arterije s krvnim strdkom ali plodovnico). Direktor bolnišnice Željko Vranješ je odredil ustanovitev posebne komisije, ki naj bi prav tako preučila vzroke za smrt 41-letnice.

To je sicer že tretja smrt nosečnice v osiješki bolnišnici v zadnjih petih letih. Še bolj pa bode v oči dejstvo, da sta bila tisto noč, ko so nesrečno Dubravko sprejeli v bolnišnico, dežurna dr. Renata Bećarević in dr. Siniša Šijanović. Dr. Bećarevićevo so 9. aprila letos zaradi smrti nosečnice Aleksandre Dalmatin leta 2004 obsodili na 11 mesecev zapora, pogojno na štiri leta (sodba še ni pravnomočna), proti dr. Šijanoviću pa so vložili obtožnico zaradi smrti Danijele Štaba Žulj leta 2007.
Bećarevićevi so s še dvema drugima zdravnikoma sodili zaradi malomarnega zdravljenja; tudi za drugi primer smrti nosečnice v osiješki bolnišnici sta poleg Šijanovića obtožena še en zdravnik in medicinska sestra.
Za Danijelino smrt je sicer bolnišnica družini že izplačala odškodnino v višini 800 tisoč kun (nekaj več kot 100 tisoč evrov), saj je inšpekcijski nadzor Ministrstva za zdravje odkril številne strokovne, organizacijske in komunikacijske napake, ki so zakrivile njeno smrt. Po teh ugotovitvah je direktor Vranješ pristal na poravnavo.
Dr. Bećarevićeva in dr. Šijanović sta kljub sodbi in obtožnici ves ta čas nemoteno delala v bolnišnici. Kot je dejal direktor, zdravnikoma zaradi sodbe, ki še ni pravnomočna, in vložene obtožnice ne more prepovedati prihoda na delo.
Vsaka taka smrt je velika tragedija. Včasih pa se kljub črnim napovedim nosečnost srečno konča.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.