Znane so podrobnosti ponedeljkovega umora 27-letne Marjetke Zemljič v Mihovcih pri Ormožu. Umorjena je morilca, ki je bil njen nekdanji partner, sama spustila v stanovanje, je povedal vodja sektorja mariborske kriminalistične policije Marjan Fank.
Policiste je o umoru obvestila sedemletna hči umorjene, ki jih je poklicala v ponedeljek nekaj minut po 3. uri. Kriminalisti, ki so prišli na kraj umora, so ugotovili, da je osumljenec – 32-letni Danilo Medved – v stanovanje vstopil v nočnih urah. Najprej sta se sprla Zemljičeva in Medved, nato pa se je osumljenec skregal tudi z novim žrtvinim partnerjem, sicer 25-letnim moškim. Ta je med prepirom zbežal na streho stanovanjskega bloka, Medved pa naj bi potem v kuhinji z nožem večkrat zabodel svojo nekdanjo partnerico, s katero je prej živel v istem stanovanju.
Policisti so osumljenca prijeli pred blokom, v katerem je živela umorjena, zanj pa so zaradi morebitne vinjenosti odredili tudi krvno preiskavo, ki pa še ni končana.
So zatajili policisti?
Spori med osumljencem in žrtvijo so trajali že od leta 2005, kazenska ovadba zoper njega pa je bila podana šele letos. Sodišče ga je obsodilo nasilništva in bil je pogojno obsojen. Novembra letos so mu izrekli tudi ukrep prepovedi približevanja nekdanji partnerici, s katero je imel štiriletnega sina, ki naj bi bil v času umora prav tako v stanovanju.
Od izreka ukrepa je storil dva prekrška prepovedi približevanja, enkrat je celo nasilno vdrl v stanovanje Zemljičeve. Na vprašanje, zakaj mu že takrat niso odvzeli prostosti, je Fank odgovoril, da ga nekdanja partnerica takrat ni ovadila, čeprav bi policija v tem primeru lahko presodila, ali je osumljeni znova storil kaznivo dejanje. Ali je policija v tem primeru ravnala pravilno, bo pokazal izredni strokovni nadzor, ki ga je uvedel direktor mariborske policijske uprave.
In zakaj je nad policiste padla temna luč? Prepoved približevanja namreč izdajo prav oni, in sicer na kraju izrečejo ustno odredbo, nato pa v šestih urah še pisno. Če vročitev ni možna, odločbo pritrdijo na oglasno desko pristojne policijske postaje. Nato jo pošljejo v sodno presojo. Policijska odredba velja 48 ur, sodnik jo lahko potrdi, spremeni ali razveljavi, odločiti mora v 24 urah. Ukrep lahko izreče za največ 10 dni, pri čemer mora upoštevati začetek veljave ukrepa, ko ga je izrekla policija. Če je možno, da bo kršitelj nadaljeval z ogrožanjem tudi po preteku 10 dni, lahko oškodovanec tri dni pred iztekom ukrepa preiskovalnemu sodniku predlaga podaljšanje ukrepa do 60 dni.
Policisti smejo izvajanje ukrepa preverjati kadar koli, vendar samo na prepovedanih krajih. Če kršitelja zalotijo, ga morajo takoj odstraniti s prepovedanega območja. Če s kršitvijo ne preneha, ga lahko privedejo v takojšen postopek pristojnemu sodišču za prekrške. Kje so bili, ko se je zgodil umor?
KOMENTARJI (198)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.