Tožilstvo je nekdanji vodji kabineta predsednika vlade Simoni Dimic očitalo, da je z Anico Mileno Brooks sklenila pogodbo o zaposlitvi na mestu sekretarke, čeprav Brooksova ni izpolnjevala formalnih pogojev, saj izobrazbe, pridobljene na Oxfordu, v Sloveniji še ni nostrificirala. Po izvedenem dokaznem postopku je bilo tožilstvo prepričano, da so obtožbe dokazane in je zato predlagalo pogojno kazen petih mesecev z dvema letoma preizkusne dobe.
Dimičeva se je v postopku znašla po tem, ko jo je Brooksova ovadila zaradi šikaniranja. Ta ovadba je bila sicer zavržena, a kot je danes izpovedal nekdanji kriminalist Rok Kozjek, ki je zadevo obravnaval, se je med pregledom dokumentacije, tudi pogodbe o zaposlitvi med Brooksovo in državo, pokazal sum, da bi lahko šlo za morebitne nepravilnosti.
Danes jo je tako ljubljansko okrajno sodišče oprostilo obtožb zlorabe položaja pri zaposlitvi sekretarke. Dimičeva je ves čas vztrajala, da ni kriva in da je delovala v dobri veri, s sodbo pa je zadovoljna.
Kaj so na sodišču povedale priče?
Sodišče se je v obrazložitvi sodbe precej oprlo na pričevanja. Nekdanja vodja kadrovskega oddelka na generalnem sekretariatu vlade Jasna Dolhar je pojasnila, da se je Brooksova, ki je pred tem delala v evropskem parlamentu, v času po konstituiranju Pahorjeve vlade obrnila na njihovo službo. Pojasnila jim je, da se bo po dogovoru s predsednikom vlade zaposlila v njegovem kabinetu na zaupanje, torej za čas trajanja mandata.
Dolharjeva je o tem obvestila Dimičevo, ki da do takrat o zaposlitvi Brooksove ni vedela nič. A kmalu se je zapletlo z nostrifikacijo izobrazbe kandidatke, priznala se ji je le prva bolonjska stopnja, vendar uslužbenci na generalnem sekretariatu niso dvomili, da se ji bo tudi druga. Dimičevo se je na to opozorilo, sama pa je v zagovoru povedala, da so ji v kadrovskem oddelku pojasnili, da bo zadeva urejena v enem mesecu. Pogodbo so tako sklenili 5. januarja 2009.
Dimičeva je Brooksovi v mesecih po zaposlitvi večkrat naročila, naj si uredi nostrifikacijo. Nazadnje ji je Dimičeva tudi postavila rok, naj to stori do 10. junija 2009, sicer bo morala ukrepati skladno z zakonodajo, izhaja iz elektronske komunikacije, ki je bila del sodnega spisa. Zaradi drugih kršitev se je nato Brooksova kmalu znašla v postopku izredne odpovedi pogodbe, a je, še preden bi jo odpustili, sama zaprosila za odpoved.
Sodišče je tukaj verjelo pričam, ki so menile, da ima Brooksova ustrezno izobrazbo, za inkriminacijo ravnanja pa je bistveno to, da storilec ve, da z zlorabo položaja omogoči pridobitev koristi osebi, ki do te koristi ni upravičena.
Spomnimo
Dimičeva je bila dolgoletna tesna sodelavka Boruta Pahorja še iz časa, ko je bil poslanec v Evropskem parlamentu. Ko je Pahor leta 2008 oblikoval vlado, je zasedla mesto šefinje kabineta predsednika vlade. Odstopila je oktobra 2010.
Mediji so Dimičevi namreč očitali vrsto domnevnih nepravilnosti pri nakupu in obnovi hiše v ljubljanskih Murglah, med drugim, da je od Nove Ljubljanske banke dobila za svojo plačo nesorazmerno visoko posojilo pod izredno ugodnimi pogoji, da so hišo obnavljali delavci Vegrada, material za obnovo pa naj bi vozili tudi z gradbišča Celovških dvorov. Tako zaradi posojila kot zaradi obnove hiše so stekli postopki na tožilstvu in sodišču.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.