Stanovalci enega od stanovanjskih blokov v Slovenski Bistrici ponoči ne spijo mirno. Pri njih so gasilci v noči na torek gasili požar - in to že drugi v tednu dni. Stanovalci so prepričani, da požare podtika problematični sosed, s katerim imajo težave že od februarja. "Nikoli nismo imeli nobenega spora z njim, vedno smo ga na hodniku prijazno pozdravljali, potem pa je februarja začel uničevati skupne prostore," razlagajo.
Težaven sosed večkrat dnevno razbija po vratih sosedov, nanje kriči, preklinja in celo grozi. Včeraj pa je šlo tako daleč, da je ena izmed stanovalk zaradi vdihavanja dima - gasilci so jo namreč našli nezavestno - morala v Univerzitetni klinični center (UKC) Maribor.
Prestrašeni sosedje zdaj apelirajo na mariborski center za socialno delo, občino in policijo, saj tako več ne morejo živeti. Kot pravijo, se bojijo biti v lastnem domu.
"Preklinja, zvoni na zvonec, razbija in tolče po vratih ..." prizore, ki so jih deležni že od februarja opisujejo stanovalci v Slovenski Bistrici. "Vse vas bom pobil, vse vas bom poklal," njegove besede navaja ena od stanovalk bloka, ki zaradi varnosti želi ostati anonimna. Pokaže tudi vrata, po katerih je tako razbijal, da se je tudi sam poškodoval. "Policisti so vse poslikali /.../, tekla je kri po vratih."
Da je treba stopiti skupaj in nekaj ukreniti, se strinjajo tudi drugi. "Ne more šest družin trpeti zaradi ene osebe," poudarjajo.
Za problematičnega soseda pa so tudi prepričani, da je podtaknil oba požara, ki sta se zgodila v tednu dni. Eni od stanovalk so zgorela tudi vsa poletna oblačila, ki jih je sušila na podstrehi.
Zgorela pa sta tudi kavč in streha, ki so jo gasilci zdaj zasilno pokrili. Tramovi danes spominjajo na oglje, na podstrešju pa še vedno močan vonj po dimu. "Resnično je treba te zadeve rešiti, preden pride do tragičnega konca. Ker stanovalci smo mirni in želimo samo mirno živeti," poudarjajo.
Že po prvem požaru je namreč oseba zaradi vdihanega dima morala v UKC Maribor, včeraj pa je ena oseba celo izgubila zavest.
"Ta oseba se ni odzivala na naše klice oziroma smo morali v stanovanje vstopiti skozi okno - da smo odklenili in da smo osebo prenesli do reševalnega vozila," pripoveduje gasilec Boris Keršič.
Obupani stanovalci pravijo, da njihovih klicev na pomoč pristojne organizacije ne slišijo. "Ena sama nočna mora. To kar stanovalci doživljamo že nekaj mesecev, kljub vsem prošnjam in trkanju na vrata občini, csd ... Vsi so si kljuke podajali, nihče nas ni slišal, niti nismo dobili odgovora na peticijo, ki smo jo napisali," so jezni.
Na Centru za socialno delo Maribor pravijo, da podrobnosti zaradi varovanja podatkov sicer ne morejo razkriti, a da so osebo večkrat obiskali na domu in jo skušali vključiti v njihove programe, pa je to odklonila. Več pristojnosti pa, da nimajo.
A stanovalci bloka se ga bojijo. "Gremo stran od njega. Noben mu nič noče, zakaj se on zdaj spravlja na nas. Te institucije nanj pritiskajo, ne mi. Mi pa normalno, če ni miru, pokličemo policijo. Kaj pa naj drugega napravimo?" se sprašujejo.
Vendar so tudi klici policiji postali zastrašujoči: problematičen sosed naj bi se za vsak klic policiji celo maščeval. "Rekel je; dokler boste klicali policijo, se vam bom tudi vedno maščeval." Zaskrbljeni sosedje pa dodajajo, da se nekoliko ne ve - pravijo, da ne morejo spati, saj se bojijo.
Podžupan Slovenske Bistrice Stanislav Mlakar nam je sicer povedal, da verjame, da bodo jutri na sestanku s stanovalci našli skupno rešitev, saj so za problematičnega soseda že našli novo stanovanje. A vprašanje je, ali se bodo s tem težave rešile ali le premaknile na hodnik nekoga drugega.
KOMENTARJI (113)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.