Črna kronika

'Stiska je morala biti res velika': gre za umor ali naravno smrt dojenčka?

Ljubljana, 11. 11. 2024 19.35 | Posodobljeno pred 23 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Staša Lozar, M.P.
Komentarji
0

Domačini so po tem, ko so na odlagališču kosovnega materiala v naselju ob Koseškem bajerju našli trupelce dojenčka, močno pretreseni. Prav tako tudi policisti, ki za policijskim trakom budno iščejo morebitne dokaze in nadzirajo dogajanje. S prizorišča so namreč dopoldne začeli odvažati odpadne kose smeti; nič ne gre izza traku, ne da bi preverili kriminalisti. Ugotoviti morajo okoliščine smrti dojenčka in sestaviti zahtevno sestavljanko ozadja tega grozljivega prizora.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Preiskava smrti dojenčka
    03:10
    Iz 24UR: Preiskava smrti dojenčka
  • Iz SVETA: Policija preiskuje smrt dojenčka
    02:59
    Iz SVETA: Policija preiskuje smrt dojenčka

Tragična najdba trupla dojenčka je pretresla okoliške prebivalce. "Sploh ne vem, kaj naj rečem. To je res grozno, ampak verjetno je tudi situacija doma grozna. Ne veš, v kakšni situaciji je bila ona," je o mami dojenčka dejala ena od mimoidočih. Da je zgodba žalostna, grozljiva, so jasni. Po drugi strani pa ljudski glas tudi enotno – ne gre soditi, kaj šele obsojati, dokler se ne ve, zakaj in kako se je truplo dojenčka znašlo na odlagališču kosovnega materiala v naselju ob Koseškem bajerju.

Policija v Šiški
Policija v Šiški FOTO: Bralka

"Ne morem si predstavljati. Tudi sama sem mama in babica in ne morem si predstavljati, da bi lahko kdo naredil kaj takšnega. A stiska je morala biti res velika, nerazumevanje oklice, staršev, partnerja," je dejala še ena domačinka. Spet druga je poudarila, da nihče ne ve, v kakšnih razmerah je bila mama.

Nekaj po 10. uri se je na prizorišču začelo odstranjevanje kosovnega materiala. Pod budnim nadzorom kriminalistov je bilo prizorišče dopoldne še zavarovano s policijskim trakom. Pristojni skušajo zdaj z intenzivno preiskavo ugotoviti okoliščine smrti, a podrobnosti zaradi interesa preiskave ne razkrivajo. To je sicer druga najdba trupla dojenčka v zadnjih dveh letih. Leta 2022 so posmrtne ostanke novorojenčka našli na smetišču v Grosuplju.

'Pomoč obstaja, položaj ni nujno tako brezizhoden'

Stroka ob tem opozarja na nepredstavljive stiske, v katerih se lahko znajdejo nosečnice. "Ko se približuje porod, ugotavljajo, da nimajo okoliščin, ki bi jih podprle v materinstvu. V sebi se morda čutijo nesposobne biti matere," pojasnjuje Zalka Drglin z NIJZ. To so lahko ženske, ki nimajo doma, ki morda nimajo urejenega statusa, med nami so tudi ženske, ki imajo hujše težave v duševnem zdravju, nosečnost je lahko poledica nasilja ali pa gre za prisilno nosečnost, navede.

Ob tem pa sogovornica poudarja, da pomoč obstaja in da položaj ni nujno tako brezizhoden, kot se morda zdi. "Lahko se obrnejo na center za socialno delo ali pa obiščejo svojega zdravnika, ginekologa. Obrnejo se lahko tudi na porodnišnico, kjer se lahko že vnaprej dogovorijo, da bi otroka oddale v posvojitev. V porodnišnici bodo dobro poskrbeli za varen porod zanjo in za otroka," zagotavlja Drglinova.

Pomisliti pa moramo tudi na to, kaj lahko naredimo kot družba, še pravi sogovornica. "Da bomo bolj sočutni, da bomo znali prepoznati situacije in pristopiti k sočutju, podpori."

Čakajo na zaključek obdukcije

V grosupeljskem primeru je intenzivna preiskava kriminaliste privedla do 30-letne mame novorojenčka, podali so ovadbo zaradi suma kaznivega dejanja detomora, za kar je zagrožena kazen do treh let zapora.

Po naših neuradnih informacijah je sicer v Kosezah najden dojenček večji od grosupeljskega novorojenčka, vendar je o morebitnem umoru preuranjeno govoriti. Če je umrl naravne smrti in mati ni pravilno obveščala pristojnih služb, gre lahko za dejanje skrunitev trupla. A za odgovore bo treba počakati na konec obdukcije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.