Slovenski kriminalisti so ob pomoči tožilcev odkrili štiri kriminalne združbe, katerih člani so s Kosova organizirali ilegalne prevoze prepovedane droge in orožja. Uspešno akcijo so v družbi italijanskih in kosovskih kolegov opisali na sedežu Anti-Mafia District Directorate of Trieste (Direktoratu za boj proti mafiji v Trstu).
Med dveinpolletno preiskavo, v kateri so sodelovali tudi italijanski, švicarski, bosanski in kosovski organi pregona, so slovenski kriminalisti med drugim izvajali prikrite preiskovalne ukrepe. Dobro delo se je obrestovalo: skupna količina zaseženega heroina, zasežena v vseh štirih kriminalističnih operacijah na območjih Italije, Švice in Slovenije, presega 110 kilogramov. Zasegli so še več kot 600 gramov kokaina, kilogram hašiša ter več pištol, avtomatskih pušk, bomb, dušilcev poka in nabojev.
Slovenski kriminalisti so ovadili 28 osumljencev, ki naj bi skupaj izvršili 39 kaznivih dejanj s področja prometa s prepovedanimi drogami in orožjem. Od tega jih je 16 v priporu, trije pa so bili že obsojeni na prvi stopnji. Dobili so zaporne kazni, in sicer osem, pet in štiri leta.
Balkanska pot poteka čez Slovenijo
Slovenijo na področju tihotapljenja prepovedanih drog, orožja, eksploziva, ljudi in visoko obdavčljivega blaga zaznamuje predvsem njen geostrateški položaj. Čeznjo namreč poteka t. i. balkanska pot, po kateri kriminalci tihotapijo najrazličnejše blago, predvsem heroin. Uporabljajo najrazličnejše metode, med drugim tihotapijo čez ''zeleno mejo'', praviloma s ponarejenimi dokumenti. Blago večkrat skrivajo v prirejene bunkerje in votle dele vozil.
Največ heroina v Evropo prihaja iz Afganistana, kjer kriminalci obvladujejo njegovo proizvodnjo, ki se večinoma odvija na območjih z omejenim vladnim nadzorom. Pomembno vlogo v trgovini s heroinom na poti do Evropske unije imajo turške in albanske organizirane kriminalne združbe, ki delujejo na območju med državami pridelovalkami opija in državami porabnicami v Evropi ter imajo v teh državah vzpostavljene pomembne stike.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.