
Požar je v torek dopoldne izbruhnil na območju nekdanjega Tekstilindusa v Kranju, kjer je obrtna cona z več delavnicami. Zagorelo je v mizarski delavnici, po neuradnih podatkih naj bi šlo za Mizarstvo Vehovec.
Kot je za 24ur.com povedal vodja gasilske intervencije Matej Kejžar, je zagorelo podstrešje, na katerem je bilo zloženo veliko lesa in papirja, skratka, suhega in zelo gorljivega materiala. Poleg tega je bilo tam veliko prahu, ki po Kejžarjevih besedah lahko povzroči hitro širjenje požara. "Bila je prava tempirana bomba," je dejal.
Da je zagorelo v zgornjem delu srednje mizarske delavnice, kjer je ležal lesen silos, je potrdila tudi kranjska policija, ki si je dopoldne še enkrat ogledala pogorišče. "Vzrok za nastanek požara bi lahko bil kakšen iskreč delec v odsesovalni cevi ali pa iskrenje v notranjosti ventilatorja zaradi stika rotorja ob kovinsko ohišje. Do tega lahko pride, če kakšen večji kos lesa pride v ventilator in se zagozdi med lopatice rotorja. V času izbruha požara je ventilator deloval, ker je eden izmed delavcev delal na krožni žagi. Glede na dejstvo, da so bile v tem času v mizarski delavnici samo tam zaposleni delavci in da drugih oseb ni bilo, je tuja krivda povsem izključena," so še sporočili s PU Kranj.
Najprej so gasili sami

Kje točno je zagorelo, je nemogoče ugotoviti, je še povedal Kejžar. Na obtožbe o domnevno počasnem odzivu gasilcev pa odgovarja, da je krivda predvsem na strani lastnikov objekta. Gasilce so obvestili prepozno, trdi, in sicer šele potem, ko so videli, da sami požara ne bodo uspeli pogasiti.
Po neuradnih podatkih naj zaposleni v mizarski delavnici sprva sploh ne bi vedeli, da gori, o tem so jih obvestili iz sosednjega objekta, potem ko so opazili dim. Kejžar zato ocenjuje, da se je požar že razplamtel, ko so sami začeli gasiti, ko so tja prišli gasilci pa se je razširil že na tretjino ostrešja.
Gasilci so poleg tega dobili informacijo, da gori le silos v delu tega podjetja. Zato, pa tudi zaradi drugih intervencij, so tja sprva poslali maloštevilčno ekipo. Pozneje se jim je pridružilo še okoli 20 poklicnih gasilcev, ki so se odzvali pozivu, ter okoli 80 članov prostovoljnih gasilskih društev iz okoliških krajev.

Ker so videli, da bo zaradi obsežnosti požara gašenje težavno, so se odločili zaščititi sosednje stavbe, to sta stanovanjski objekt in avtoličarska delavnica. „Če bi šli gasit objekt, ki je gorel, bi lovili ogenj. Se pravi, da bi ogenj razširil na sosednje objekte in bi gasili še tam,“ je za 24ur.com povedal vodja intervencije. Na srečo so bili tam postavljeni kvalitetni požarni zidovi in požar so uspeli najprej omejiti, nato pa še pogasiti.
Nevarnost prehoda na druge objekte so preprečili v dobri uri, je povedal vodja izmene. Nato so se lotili gašenja večjih gorišč v objektu ter čiščenja. Okoli treh popoldne je večina gasilcev kraj dogodka zapustila, ostala pa je požarna straža, ki je na pogorišču vztrajala do sedmih zjutraj.
Slabo hidrantno omrežje

Kranjski poklicni gasilci so sočasno imeli še dve intervenciji, je razložil Kejžar. Večji del ekipe je gasil gozdni požar pri vasi Javornik na pobočju Jošta nad Kranjem. Slabih deset minut po alarmu za požar v obrtni delavnici pa so jih klicali še na pomoč zaradi prometne nesreče. Ker so ogrožena življenja, ima nesreča vedno prednost, je še povedal Kejžar.
Gašenje požara je bilo oteženo tudi zaradi slabega hidrantnega sistema. Ta zaradi šibkega pretoka vode ne ustreza današnjim zahtevam. Gasilci so to pričakovali, zato so s posebnimi črpalkami vodo črpali iz Save.
Škoda še ni znana

Zgorelo je med 40 in 50 kvadratnih metrov v prostoru. Kriminalisti škodo še ocenjujejo, novih podatkov pa nimajo, je za 24ur.com povedal predstavnik Policijske uprave Kranj Zdenko Guzzi.
Sinoči so sporočili, da je požar po nestrokovni oceni povzročil za približno 400.000 evrov škode.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.