Po včerajšni tragični nesreči na smučišču na območju Krvavca je tiskovni predstavnik kranjskih policistov Andrej Zakrajšek za 24ur.com povedal, da gre za 52-letnega moškega iz okolice Radovljice, ki je smučal zunaj urejenih smučišč. "Ob tem ga je zasul plaz. Gre za nesrečo, tuja krivda je izključena," je dejal. Po do sedaj znanih podatkih je plaz sprožil prav omenjeni smučar.
Ponesrečenec je umrl na kraju nesreče, pri sebi pa je imel veljavno karto za smučišče. Smučal je s skupino prijateljev, ki je nato obvestila reševalce o njegovem izginotju. Pri reševanju je sodelovalo 30 ljudi in sedem psov. 300 metrov od vrha na vzhodnem pobočju je njegovo truplo našel prav eden od psov.
Smučišča poostrila varnost
Na največjih slovenskih smučiščih ob tem poudarjajo, da so v zadnjih letih bistveno okrepili nadzor na smučiščih, je pa bilo po njihovem občutno premalo narejenega za vzgojo smučarjev in smučarski bonton. V zadnjih dveh smučarskih nesrečah, ki sta se v manj kot mesecu dni končali s smrtnim izidom je namreč šlo za nesreče zunaj urejenih prog.
Luka Vrančič z RTC Krvavec je poudaril, da imajo na smučišču dnevno dobro poskrbljeno za nadzor, prav tako so letos namestili dodatne opozorilne table ter zaščitne mreže in blazine. Kadar pričakujejo večji obisk, nadzornikom priskočijo na pomoč tudi člani gorskoreševalne službe in policisti.
Vodja smučišč Rogla Aleš Slapar je medtem povedal, da v zadnjih 15 letih zelo pogreša poudarek na vzgajanju smučarjev, saj tega praktično ni. Poleg novih oblik smuči, tehnik smučanja in pravil bi bilo po njegovem mnenju treba več narediti tudi v smeri vzgoje na smučišču. Ob tem je še pojasnil, da bomo v Sloveniji kmalu dobili zloženko o varnem smučanju.
Sicer pa so v zadnjih letih med drugim na svojih smučiščih izredno poostrili nadzor tudi v Kranjski Gori. Kot je povedala Klavdija Gomboc iz RTC Kranjska Gora, so tako letos še posebno pozornost namenili dodatnemu usposabljanju nadzornikov na smučiščih ter poskrbeli za nakup dodatnih zaščitnih mrež in obnovo opozorilnih tabel. Imajo 15 usposobljenih nadzornikov, pri čemer jih vsak dan dela od pet do sedem, ob koncu tedna pa jim na pomoč priskočijo še policisti na smučeh.
Spomnimo, kaj pravi zakon o varnosti na smučiščih!
Smrt smučarja je znova spomnila na dejstvo, da je veliko takih, ki se radi spustijo po belih strminah izven območja, označenega za smučanje.
Smučarji se morajo zavedati, da je ključnega pomena njihovo primerno obnašanje na smučiščih. Smučar mora biti obziren do drugih, hitrejši smučar mora smučino izbrati tako, da ne ogroža smučarjev pred seboj, pri prehitevanju pa mora biti pozoren, da ima prehitevani dovolj prostora za smučanje. Hitrost vožnje mora smučar prilagoditi svojemu znanju, razmeram na smučišču in gostoti smučarjev, preden odsmuča po progi, pa mora pogledati navzgor in navzdol, da preveri, ali je varno zanj in za druge.
Smučar se ne sme ustavljati na zahtevnejših delih smučišča, razen v sili za čim krajši čas, za vzpenjanje ali sestopanje sme uporabiti le del smučišča. Spoštovati mora informacije, signale in prometne oznake na smučiščih. Ob nesreči je smučar dolžan po svojih močeh pomagati ponesrečencu, odgovorni osebi pa se mora pustiti legitimirati, če je udeleženec nesreče ali priča, odgovoren za njo ali ne.
Zakon smučarjem prepoveduje:
Smučar se ne sme zadrževati na zoženih ali nepreglednih delih smučišča. Prav tako ne sme smučati v času, ko je smučišče ali del smučišča zaprto. V nadaljevanju zakon pravi, da se ne sme smučati preblizu teptalca snega ali motornih sani, smučati pa mora tako, da ne ogroža varnosti oseb na žičniški napravi.
Prepovedano je postavljati, prestavljati ali odstranjevati znake in naprave na smučišču, smučati s pomanjkljivo ali okvarjeno opremo, smučati, če ste pod vplivom alkohola, prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil ali drugih psihoaktivnih snovi.
Smučar ne sme onesnaževati smučišča in njegove okolice, smučati izven meja smučišča ali po neurejenem smučarskem prostoru, izvajati skokov, razen na mestih, kjer je to dovoljeno. Prav tako ne sme voditi psov in drugih živali po smučarski progi, po smučišču pa ne brez povodca.
Za tiste, ki vozite motorne sani, pa velja pravilo, da ne smete voziti po smučarski progi oziroma izven za to predvidenih površin na smučišču.
Upravljavci smučišč so pristojni, da zagotovijo ustrezno število nadzornikov, ki skrbijo za spoštovanje pravil in obravnavajo tudi manjše nesreče, medtem ko hujše nesreče obravnava policija. Zagrožena kazen za neupoštevanje pravil znaša od 200 do 600 evrov. Za vožnjo ali smučanje pod vplivom alkohola pa lahko nadzornik kršitelju odvzame tudi dnevno vozovnico.
Veste, kaj pomenijo znaki na smučišču?
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.