Osem mesecev po izbruhu največje nogometne afere v zgodovini se umazani posli na nogometnih zelenicah nadaljujejo. Zdaj je pod drobnogledom znova tudi Slovenija – tokrat naj bi bila vnaprej dogovorjena tekma med ljubljansko Olimpijo in Širokim Brijegom iz Bosne in Hercegovine, ki se je končala z 2:0 za goste.
Mednarodno agencijo, odgovorno za spremljanje nepravilnosti pri športnih stavah, je najprej v oči zbodel skupni znesek vplačil – kar štiri milijone evrov za zmago Širokega Brijega proti Olimpiji z rezultatom 2:0. In tako preroško se je tekma na domžalskem stadionu tudi končala. "V bistvu ne verjamem in tudi ne želim verjeti v to," pravi trener NK Olimpija Safet Hadžić.
Nogometaša Ermina Rakoviča je po nedeljski tekmi pričakala celo policija. “Nisem vpleten v te stvari in tudi ne bom komentiral. Tak je moj odgovor,“ pravi. Si je pa zaradi varnosti, tako pravi, naročil policijsko spremstvo.
Simon Sešlar, športni direktor NK Olimpija, sicer ni vedel, da so Rakoviča pričakali policisti, prizna pa, da česa takega ne sliši prvič. "Mi smo se že pred podpisom pogodbe z njim pogovorili, vedeli smo, kaj se je o njem govorilo in pisalo,“ pravi.
A dokler ne bo dokazov, ne bo ukrepov. Do tedaj Rakovič v klubu uživa 100-odstotno podporo, policija pa pojasnjuje, da informacije, ki jih preverja v zvezi s stavniško afero, niso povezane z njim.
'Obstajajo dokazi!'
Novinarji televizijske hiše ARD, ki je novico prva objavila, pa trdijo, da imajo zanesljive informacije, da je bila tekma prodana, a jih zaradi interesa preiskave ne smejo izdati. Prav tako ne smejo izdati, kdo so akterji. Potrdili so le, da drži, da je tik pred tekmo 1. julija v slačilnico stopil delegat UEFE in nogometaše svarilno nagovoril. "Povedal je, da se dogajajo čudne stvari in naj se gleda na neko poštenost v samih tekmah,“ pravi trener Hadžić.
Slovenija: 14 spornih tekem
Spornih tekem v Sloveniji je že 14. Sedem letošnjih in sedem lanskih prvoligaških. Med tistimi, ki so pod lupo preiskave, naj bi bila tudi tekma Interblock – Metalurg, kjer je še lani kot igralec rdečih igral prav Rakovič.
Ne nogometaši, vodilni v klubih!
Poleg nogometašev naj bi bili v nelegalne stave vpleteni predvsem vodilni v klubih, pravi eden od nekdanjih nogometašev, ki zaradi varnosti želi ostati neimenovan. "Če to Nemci dajo ven, potem je to res! Vpletenih je veliko – sigurno pol lige, ampak to je normalno. Igralci so sitne ribe, to delajo za par tisoč evrov. Te zadeve se odvijajo na višjih nivojih. Da bi to preprečili, se mora v športu odvijati malo večji denar in narediti boljši nadzor,“ meni.
Preiskava bo dolgotrajna
Prve ugotovitve nemških preiskovalcev po izbruhu nogometne afere so več kot sto priprtih – tudi dva Slovenca – in za več kot deset milijonov evrov nelegalnih stav. Njihovi tožilci pravijo, da imajo za zdaj dokaze za vsaj 12 milijonov evrov nezakonitih plačil in stav – vsaj milijon in pol evrov naj bi šel sodnikom, igralcem in funkcionarjem klubov, 7,5 milijona evrov pa za nezakonite stave. A tudi sami priznavajo, da bo preiskava, v katero so zajeli 250 tekem v devetih ligah, trajala še zelo dolgo, številka pa bo na koncu mnogo višja.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.