Slovenija

Umrl član četverice JBTZ David Tasič

Ljubljana, 24. 10. 2019 09.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
D.F. / STA
Komentarji
68

Umrl je nekdanji novinar Mladine in založnik David Tasič, član četverice JBTZ, ki jo je vojaško sodišče leta 1988 obsodilo na zapor. Novico o njegovi smrti so za Delo potrdili v njegovi družini.

David Tasič se je rodil leta 1962 v Kruševcu v Srbiji. Med letoma 1981 in 1989 je bil novinar in urednik pri časopisu Mladina. Poleg spremljanja politične scene v Sloveniji in Jugoslaviji ter odpiranja tedaj tabuiziranih tem – objavil je znameniti feljton o Golem otoku, je spremljal tudi glasbeno novovalovsko rock in punk sceno, povzema Delo.

31. maja 1988 so uslužbenci Službe državne varnosti (SDV) aretirali Janšo zaradi tajnega vojaškega dokumenta, ki so ga že konec aprila 1988 našli v računalniškem podjetju Mikroada, v katerem je bil zaposlen Janša. V dokumentu je poveljnik ljubljanskega armadnega območja Svetozar Višnjić zaradi napetih političnih razmer pozival k povečani stopnji pripravljenosti vojaških enot v Sloveniji. Dokument naj bi podoficir Ivan Borštner posredoval uredništvu Mladine, zato so vojaški organi 31. maja 1988 le dobro uro po Janševi aretaciji aretirali tudi njega. V imenu vojaških preiskovalnih organov pa je SDV 4. junija aretirala še novinarja Mladine Tasića, ki naj bi dokument prejel od Borštnerja. Obtožbe so dosegle tudi urednika Mladine Francija Zavrla. Četverici JBTZ so očitali razkritje vojaške skrivnosti, 30. junija je bila vložena obtožnica. Pripadniki SDV so vojaški dokument sicer našli, ko so poskušali ugotoviti, kako je prišla v javnost razprava Milana Kučana na 72. seji centralnega komiteja Zveze komunistov Jugoslavije.

Tasič se je rodil leta 1962 v Kruševcu v Srbiji. Med letoma 1981 in 1989 je bil novinar in urednik pri časopisu Mladina.
Tasič se je rodil leta 1962 v Kruševcu v Srbiji. Med letoma 1981 in 1989 je bil novinar in urednik pri časopisu Mladina. FOTO: Miro Majcen

Konec julija tistega leta je senat vojaškega sodišča Borštnerja obsodil na štiri leta zapora, Janšo in Zavrla na poldrugo leto zapora, Tasiča pa na pet mesecev. Sredi oktobra 1988 je vrhovno vojaško sodišče v Beogradu potrdilo sodbo ljubljanskega vojaškega sodišča, Tasiču pa kazen zvišalo na deset mesecev zapora. Četverico so pogojno izpustili na začetku avgusta 1989.

Na okrogli mizi ob 25. obletnici obletnici afere JBTZ je Tasič poudaril, da je "zgodovinski spomin žal prekratek". Po njegovih besedah danes že pozabljamo, v kakšnem režimu smo takrat živeli in kako nevaren je bil boj za spremembe in demokracijo. Je pa dodal, da so imeli srečo, da se je proces zgodil v času, ko se je totalitarni režim razkrajal, zaradi česar so dobili tudi široko podporo javnosti.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Leta 1989 je Tasič zapustil uredništvo Mladine in se poslovil od novinarstva. Ustanovil je eno prvih neodvisnih zasebnih založb v Sloveniji, Založbo Karantanija. Od leta 1999 se je ukvarjal s preučevanjem odlikovanj in njihove zgodovine. Ustvaril je nekaj zgodovinskih zbirk odlikovanj iz obdobja socialistične Jugoslavije, Kraljevine SHS, Kraljevine Jugoslavije, Kraljevine in kneževine Srbije, Kraljevine in kneževine Črne gore ter avstro-ogrske monarhije, evropskih odlikovanj in sokolskih značk z območja nekdanje Jugoslavije, navaja Wikipedija.

Kot je na Twitterju zapisal Janša, je bil Tasić "junak slovenske pomladi 1988 in 2014, dober in pokončen človek, bojevnik svobode in luči".

Zavrl pa ga je videl kot človeka, ki je bil "vedno naiven". "Bil pa je strašno pošten in nepokvarjen ter ni toleriral nepravičnosti. Kot novinar je bil vljuden, a hkrati kritičen," je dejal. Tudi vlogo Tasića v aferi JBTZ Zavrl vidi kot eno največjih: "Bil je v samem jedru dogajanja. Imel je toliko poguma, da je ta kamenček, ki je potem sprožil vsa množična gibanja, vzel v roke in ga po novinarsko obdelal."

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja