Črna kronika

Uporabe peči niso prepovedali

Celje, 23. 04. 2010 13.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Čeprav so pri letnem pregledu peči v stanovanjskem bloku v Celju odgovorni ugotovili nepravilnosti, stanovalcem niso prepovedali uporabe. Zastrupile so se štiri osebe, ki so se tudi hudo poškodovale.

Slovenska policija
Slovenska policija FOTO: Dare Čekeliš

Celjski policisti so končali preiskavo v zvezi z zastrupitvijo s plinom v stanovanjskem bloku v Celju. Spomnimo, lanskega decembra so se v stanovanju stanovanjskega bloka na območju Celja zastrupile štiri osebe in se tudi hudo poškodovale. Kot so mediji že poročali, so policisti z ogledom kraja dejanja in zbiranjem obvestil ugotovili, da so se zastrupili zaradi uhajanja plina iz peči.

Ker je obstajal sum, da je do uhajanja plina iz peči prišlo zaradi napake na plinski peči, je policija na podlagi odredbe Okrožnega sodišča Celje angažirala izvedence dimnikarske stroke in strokovnjake s področja servisiranja plinskih peči.

Izvedenci so ugotovili, da je do uhajanja plina prišlo zaradi nepravilnega delovanja peči. Ugotovili so tudi, da odgovorne osebe dimnikarske službe potem, ko so pri letnem pregledu peči in tuljav ugotovili nepravilnosti, niso ukrepale v skladu z veljavnimi predpisi in prepovedali uporabo peči.

Policija je zato zoper dve 37-letni osebi dimnikarskega podjetja podala kazensko ovadbo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Symon77
18. 06. 2010 13.29
Slovenski državljan: tukaj si pa zelo pavšalno napisal tole. Poznam precej dimnikarjev, ki jih ti omenjaš, da jim MOP ni dal koncesije, ki so si sami krivi, da koncesije niso dobili, ker niso izpolnjevali pogojev. Od tega, da bi nekateri to počeli z popoldanskim s.p.-jem, do tega, da niso imeli prave izobrazbe ali pa zadostnega števila delavcev. Vsak, ki pa je imel pred uvedbo državnih koncesij sklenjeno pogodbo z občino, pa je svojo pogodbo samo prenesel na državo. Tako, da tisti, ki so delali prej in so izpolnjevali pogoje delajo tudi naprej, izločila pa se je konkurenca, ki ni bila sposobna zadositti pogojem. Tukaj jaz ne vidim ničesar slabega. LP
Symon77
18. 06. 2010 13.25
Glede zastrupitve z monoksidom Kako je lahko sedaj kriv dimnikar,d a so se stranke zastrupile. Ne poznam sicer primera natančno ampak sigurno meritve niso ustrezale in stranka je dobila 30 dnevni rok, da peč popravi. Ker tega ni storila, se je zgodilo, kar se je zgodilo. Da pa dimnikarstvo ni prijavilo človeka na pristojni zdravstveni inšpektorat (s čimer bi potem dejansko dokončali delo) pa res ne more biti vzrok za zastrupitev. To je napaka in kazen bo dobil ampak nesreče ne bo preprečil nihče drug kot uporabnik, ki bo ko mu dimnikar pove, da peč ne deluje vredu, poklical serviserja in popravil peč (nastavil zgorevanje). Prevodu kurjenja pa mu dimnikar itak ne more izdati ampak le inšpektor. Mislim ustno mu lahko pove, nima pa pooblastila, da mu peč zaplombira. To dela inšpektor. Ampak še enkrat, prvotni greh je strankin.
Symon77
18. 06. 2010 13.16
Sebasthan K. V tvojo vednost se dimniški požari dogajajo, ker ljudje ne zanjo kuriti in se v dimniku nabira smola. Dimnikar pride do stranke in očisti dimnik ampak s klasičnim čiščenjem se smole ne da odstraniti. Odstrani se samo zgornja plast in potem ko človek ponovno zakuri, dimnik vseeno boljše vleče in vanj pride več toplote. Zato se preostanek saj vžge. Med gorenjem dimnika smola zogleni in koščki padajo dol. Problem zna nastati če se v dimniku med gorenjem naredi zamašek, ki še poveča temperaturo in dimnik lahko celo raznese. V kolikor se to ne zgodi se dimnik po požaru očisti še enkrat in vsa preostala nesnaga je v iztočnici. Zato ti najdeš toliko saj po vsakem vžigu. Rešitev: stranka ali začne pravilno kuriti (suh les in brez zapiranja zraka na minimum, da ogenj v kurišču ostane še do jutra, kar je navada mnogih ljudi) ali pa dovoli, da se opravi rezkanje dimnika (potrebna 2 dimnnikarja - nekje uro do 2 dela...odvisno od višine in koliko je smole v dimniku...učinek: dimnik je čisto čist, brez smole. Evo upam, da sem ti dovolj jasno razložil tole, da ne boš več krivde valil na dimnikarja. Velikokrat se zatakne pri denarju, ker ljudje nočejo plačati rezkanja. Lep pozdrav
krainburger
24. 04. 2010 12.28
republika burkina faso.
Slovenski državljan
23. 04. 2010 21.00
Te ta prave dimnikarje so s pomočjo MOP spravili na cesto in če imajo srečo lahko delajo za koncesionarja, ki pa pravzaprav niti ne rabi njihovih uslug, saj mu je za kvaliteto popolnoma vseeno, državi oz ministrstvu za okolje pa še bolj :(
todokol
23. 04. 2010 20.23
Evo, to je to, ko v naši državi izučeni dimnikarji ne smejo opravljati dela. Dimnikarsko delo lahko opravljajo samo tisti, ki imajo koncesijo, ki jim jo dodeli država, pa čeprav nimajo osnovnega znanja za to početje. Izkušeni dimnikarji pa plačujejo ogromne kazni, če ti spučejo dimnik. Welcome in sLOVEnia.
Slovenski državljan
23. 04. 2010 20.10
Poleg tega je celo Kosova komisija ugotovila sum korupcije na MOP, pa še računsko sodišče je dejalo, da je nekaj narobe z dimnikarskimi koncesijami; ministrstvo pa kot da se ne bi bič zgodilo ... vozi dalje Miško HEH
tovarišinajuriš
23. 04. 2010 19.38
...glavno,da je pregled plačan...
Slovenski državljan
23. 04. 2010 19.37
Dimnikarski lobi je pri nas tako močan, da ima celo ministrstvo za okolje v šahu, pa ne samo to, dimnikarji so celo zaposleni tam in si sami pišejo vso zakonodajo ter podeljujejo koncesije!!! Saj je na policiji že kar nekaj kazenskih ovadb na to temo; morda pa pride na dan še kakšna nova afera ;)
DarthRevan
23. 04. 2010 18.13
Torej, kateri minister je pa ZDAJ kriv?
Katarina Ostran
23. 04. 2010 17.30
Se strinjam s Sebastjanom.K in imam enake izkušnje. Prišel je dimnikar, se zadrževal v hiši pol ure s tem, da se ga je večino časa slišalo kako govori po telefonu privat zadeve. Čez pol ure prinese račun. Preden smo podpisali smo ga vprašali kje je pa kakšen odpad iz dimnika. Pokazal je mogoče za banjico sladoleda saj. Pri tako velikem dimniku mi je bilo to zelo čudno, še sploh, ker sem se zavedal, da mora biti umazan. Zato sem mu reklamiral delo in v obraz povedal, da tu nekaj ne štima in, da je svoje delo površno opravil. Se ni strinjal. Sem se takoj pred njim lotil posla sam in je bilo umazanije, saj, pepela... ogromno! Potem sem še poklical tržno, ker pri takih primerih mi pa zavre. Spor smo rešili ampak dimnikar še kar naprej opravlja svojo sleparsko dejavnost. Vendar pri meni ne bo več praga prestopil. Dimnikarji so mafija, ki jih ščitijo neki čudni zakoni.
red_bull
23. 04. 2010 17.12
dimnikarji so kot lopovi. pa še oblačijo se isto.
vedec
23. 04. 2010 15.12
kaj si pa pametn sebastjan.k, ko dimnikar pride na dom ga vsi spluvajo da kaj on išče pri njih da bojo ze sami zrihtal dimnik, ko pa pride do pozara pol pa ni naredu svojega dela. vrjem da vem k mi je fotr dimnikar
SebaKid
23. 04. 2010 14.11
Končno so ovadili tudi dimnikarje. Kdaj jih bodo še za dimniške požare... Sem bil že na okoli 20 dimniški požarih in ko smo govorili z lastnikom kdaj je ometal dimnik, je pritresel 14 dni star račun... Po očiščenju dimne tuljave, smo iz kurilnice izvozili 2 karjoli saj. Toliko o očiščenem dimniku pred 14 dnevi. Še za to naj jih ovadijo, potem bo pa mogoče malo bolje v tej naši državici. l.p.
mimm
23. 04. 2010 14.00
Uporabe peči niso prepovedali. * ... stanovalcem niso prepovedali uporabe. * ... niso ukrepale v skladu z veljavnimi predpisi in prepovedale uporabe peči. * Sramota.