Koprski Cimos je začetek leta 2007 zaznamoval z odprtjem nove tovarne v Vojvodini, kjer je začel svoj več kot uspešen nastop pred poltretjim letom z nakupom Livnice Kikinda. Dan po odprtju novega obrata za avtomobilske dele v Sečnju pa je v obratu Nodularni liv, ki posluje v okviru livarne v Kikindi, žareči liv hudo poškodoval tri delavce, od katerih je eden pozneje umrl.

Koprska družba je poleg kikindske livarne, ki se zdaj imenuje Livarna Cimos, v Vojvodini kupila še nekaj podjetij, napoveduje pa tudi nove naložbe. Decembra 2005 je prevzela IMT Fabriko otkovaka v vzhodnem vojvodinskem kraju Jaša Tomić, še pred tem pa tovarno FAM v bližnjem Sečnju, ki jo je posodobila in uradno odprla njene obrate pred dobrim tednom dni.
Odprtja obratov tovarne FAM v Sečnju 18. januarja sta se udeležila predsednik uprave koprskega Cimosa Franc Krašovec in srbski minister za gospodarstvo Predrag Bubalo, vendar dogodek ni vzbudil večje pozornosti, saj je sovpadal s končnico kampanje za parlamentarne volitve, ki so bile v Srbiji tri dni pozneje.
Kot je takrat povedal Krašovec, bodo v Sečnju izdelovali črpalke za avtomobile znamke Cimos, Volkswagen in Peugeot. Naložba je stala več kot 16 milijonov evrov, tovarna pa bo zaposlovala približno 100 delavcev. Prvi človek Cimosa je še povedal, da bodo v bližnjem Jaša Tomiću do konca leta 2008 prav tako odprli obrat za izdelovanje avtomobilskih delov, ki naj bi zaposloval okrog 300 delavcev.
Cimos je posodobil tudi obrat v Livarni Kikinda, ki jo je prevzel jeseni leta 2004. Uradno sicer nikoli ni bilo povedano, koliko je Cimos odštel za livarno. Vladni predstavniki so ob privatizaciji podjetja iz Kikinde zatrjevali, da so livarno prodali za pol milijona evrov, vendar naj bi Koprčane z vštetimi naložbami in prevzetimi dolgovi dejansko stal okrog 100 milijonov evrov.
Vrnitev v 19. stoletje?
V okviru Livarne Cimos v Kikindi pa je tudi obrat Nodularni liv, v katerem je dan po slovesnosti v Sečnju prišlo do hude nesreče, ko se je iz transportnega lonca zlilo sedem ton žarečega liva. Od treh hudo poškodovanih delavcev je eden 20. januarja umrl.
Sindikat srbskih kovinarjev Neodvisnost je izrazil ogorčenje zaradi nesreče. Zatrdil je, da v livarni "nobeno delovno mesto ni varno" ter da so od leta 2004 zaradi nesreč na delu umrli že trije delavci. Julija lani je Livarno Cimos v Kikindi obiskal tudi član predsedstva sindikata slovenskih kovinarjev Bogdan Ivanovič in povedal, da je med ogledom tovarne "dobil vtis, da se je vrnil v 19. stoletje".
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.