"Vabilo na zadnji spust po naravni strugi reke Save od Boštanja do Brestanice," je pisalo v naslovu vabila, ki ga je 26. junija 2008 poslal župan občine Sevnica in poslanec SLS Kristjan Janc. Želel je namreč, da bi udeleženci spusta še zadnjič, preden bi Savo "ujeli" v pregrado Hidroelektrarne Blanca, uživali v naravnem toku Save. 3. julija se je na t. i. zadnji spust po Savi odpravilo 31 ljudi, in sicer v štirih kanujih in v gasilskem spremljevalnem čolnu.
Eden od kanujev se je prevrnil že na začetku poti, vendar so se vsi potniki rešili. Pot so tako nadaljevali trije kanuji. Nesreča se je zgodila okoli 17.30, ko sta dva kanuja zapeljala čez prelivna polja hidroelektrarne in se prevrnila. Skupno je bilo v teh dveh ponesrečenih kanujih 14 ljudi – poleg že omenjenega župana Janca še njegova soproga Ana Janc ter Bojan Lipovšek, Mihael Metelko, Marjan Kogovšek, Vladimir Ribič, Mitja Špilek, Janko Zemljak, Vojka Alif, Rudolf Dobnik, Mateja Konajzler, Aleš Logar, Bogoslav Peklar in Branko Safič. Nesrečo je preživela le županova soproga Ana, reševalci pa so več dni iskali pogrešane. Akcijo so zaključili šest dni po nesreči, ko so našli in potrdili identiteto še zadnjega pogrešanega v tragični nesreči.
Bogovič: Izgubili smo velike prijatelje
Med udeleženci spusta je bil sicer tudi Franc Bogovič, član SLS. Spominja se, da je bil to dan, ki je bil namenjen druženju in krepitvi prijateljstva med tistimi, ki so soustvarjali projekt izgradnje HE na spodnji Savi. "Spremenil pa se je v dan groze, ki ga dnevno podoživljamo soudeleženci tragičnega zadnjega spusta na Savi," je ob obletnici dejal Bogovič. "Izgubili smo predvsem velike prijatelje," je dodal.
Tožilstvo ovadbo zavrglo
Policisti so v obsežni preiskavi iskali razloge za nesrečo, konec septembra 2008 pa so na okrožno državno tožilstvo v Krškem oddali svoje poročilo. Ugotovili so, da elementov kaznivega dejanja niso našli, so pa zaradi neprimernosti opreme ovadili 50-letnika iz Posavja. Šlo je za lastnika kanujev Milana Jamnika. Policija je namreč menila, da je nesreča prvega kanuja dokazala, da Jamnikova plovila za Savo niso primerna in bi se spust v tistem trenutku moral končati.
Ovadba je v javnosti naletela na začudenje, saj so kaznivo dejanje očitali človeku, ki je kanuje posodil, in ne organizatorju spusta. Jamnik je ob tem dejal, da so bili kanuji, ki jih je redno uporabljal na Krki, primerni tudi za spust po Savi. A pri tem je poudaril, da so bili primerni za spust le do prelivnih polj elektrarne. Po dogovoru bi udeleženci spusta morali prelivna polja zaobiti po kopnem. Januarja 2009 je tožilstvo ovadbo zoper Jamnika zavrglo.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.