Generalna policijska uprava in Carinska uprava RS sta v večmesečni carinski in kriminalistični preiskavi razkrili utajo 5,15 milijona evrov trošarine v trgovini z naftnimi derivati.
Krepko cenejša zelena nafta
Carinska uprava se je primera lotila v začetku leta 2005, ko se je na trgu pojavila večja ponudba naftnih derivatov (t.i. zelena nafta) po 20 do 25 tolarjev nižji ceni od običajne.
V preiskavi so pregledali poslovanje 39 družb in posameznikov, saj so ugotovili, da se je pojavilo izogibanje plačevanju trošarine ob vnosu motornega bencina, plinskega olja za pogon in ogrevanje iz Avstrije in Nemčije. Preiskava je s pomočjo grafološke analize pokazala tudi, da je šlo na trošarinskih dokumentih za ponarejene žige in podpise.
Pošiljk niso prijavili
Primer je pod drobnogled vzela kriminalistična policija, ki je v predkazenskem postopku, ki se še ni končal, ugotovila, da je več fizičnih oseb v imenu različnih pravnih oseb z območja Maribora, Murske Sobote in Ljubljane iz Avstrije in Nemčije pripeljalo za več kot 23,9 milijona litrov naftnih derivatov. "Pošiljk pa pri prodaji končnim kupcem carinskim organom niso prijavili v skladu z zakoni," je dejal pomočnik direktorja uprave kriminalistične policije generalne policijske uprave Boris Kanduti. Nezakonita trgovina z nafto je sicer dosegla obseg v višini 11,43 milijona evrov.
Nekateri v preteklosti že kaznovani
Policija je po vsej Sloveniji opravila številne hišne preiskave, zaslišala 14 osumljencev in podala pet ovadb zoper deset fizičnih in sedem pravnih oseb. Očitajo jim zatajitev finančnih obveznosti, ponareditev ali uničenje poslovnih listin, ponarejanje listin in prikrivanje. Nekatere posamezne osebe so bile že kaznovane za podobna dejanja, gre pa za fizične in pravne osebe iz Slovenije, nekatere med njimi pa so svoje podružnice ustanovile na Hrvaškem. Podatkov, za katere osebe gre, policija ni razkrila.
Kupci so vedeli, za kaj gre
Kriminalna združba je prek družbe BMP International Limited, ki je registrirana na Kajmanskih otokih, sodelovala s prodajalcem naftnih derivatov F. Leitnerjem. Ker so vsa vpletena podjetja razen enega izbrisana iz sodnega registra, carinski organi odločbe za plačilo trošarine pošiljajo končnim kupcem, ki jih policija sicer ni ovadila.
"Vsak, ki je kupoval po tako nizki ceni, je moral vedeti, da nekaj ni v redu," je povedal vodja sektorja za preiskave na generalnem carinskem uradu Mirko Bačac. Septembra 2005 se je namreč dizelsko gorivo za večje količine prek spletne strani prodajalo po 140 tolarjev za liter, maloprodajna cena pa je konec avgusta znašala 230 tolarjev za liter.
Pošiljajo jim položnice, premoženje začasno zarubljeno
Zaradi utaje trošarin policija po Kandutijevih navedbah izvaja finančno preiskavo. "V njej je ugotovila, da je šlo večinoma za gotovinske dvige," je povedal Kanduti. Ob tem je dodal, da so na državno tožilstvo podali tudi predlog za začasno varovanje premoženjsko pravnega zahtevka.
Carinska uprava je za 588 pošiljk uvedla postopke za pobiranje
trošarine in 23 osebam začela izdajati 52 odločb za plačilo v skupnem
znesku 5,15 milijona evrov. Policija pa je na pristojna državna
tožilstva podala pet kazenskih ovadb zoper 10 fizičnih in sedem pravnih
oseb.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.