Zaradi zasedenosti prostorov za zaslišanja je danes policist na Policijski postaji Ljubljana Center osebo v postopku na pogovor povabil v eno od pisarn, kjer pa je med drugim visel tudi star plakat oziroma vabilo na prireditev ob 25. maju, na katerem je bila tudi slika Tita.
Oseba v postopku je zato odklonila podajanje vsebinske izjave v zadevi, za katero je bila vabljena, so potrdili na Policijski upravi Ljubljana.
Na policijski postaji so plakat takoj nemudoma odstranili.
''Strinjamo se, da morajo biti državni uradni prostori nevtralni in ne smejo vsebovati slik ali drugih predmetov, ki bi lahko vznemirjali ljudi, žalili njihova prepričanja ali čustva. Tako ravnanje nam ne nalagajo zakonski predpisi, temveč smo se k temu zavezali tudi s sprejetjem Kodeksa policijske etike,'' so dodali na PU Ljubljana.
Vodstvo policije bo na to s pisnim obvestilom enotam ponovno opozorilo vse zaposlene v policiji, so še zaključili.
Za SDS podoba Tita v prostorih policije nesprejemljiva
Policisti so na zaslišanje povabili publicista Romana Leljaka, in sicer po ovadbi zaradi svinčnika s posebno ampulo, ki ga je marca prinesel v državni zbor. Na zaslišanju mu je kriminalist pojasnil, da je s svinčnikom, za katerega naj bi na seji rekel, da so ga uporabljali za likvidacije, zlorabil znake za nevarnost, je pojasnil Leljak, ki zaradi Titove slike ni želel podati izjave.
V stranki SDS so poudarili, da so simboli totalitarizma v policijskih prostorih nesprejemljivi. Poslanec SDS Branko Grims je poudaril, da ustava izrecno prepoveduje kakršnokoli politično dejavnost vsem pripadnikom notranjega ministrstva, še posebej policistom. V uradnih prostorih notranjega ministrstva pa je tudi strogo prepovedana kakršnakoli politična propaganda, je dodal.
Ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidar bi morala po njegovih besedah "poskrbeti, da se kaj takega tudi teoretično ne bi moglo zgoditi, in je seveda zaradi tega objektivno, če ne tudi subjektivno odgovorna".
Že pred tem se je z zapisom na spletu odzval tudi Grimsov strankarski kolega Vinko Gorenak. Pojasnil je, da je kot notranji minister nenapovedano obiskal prostore policijskega skladišča in v dveh prostorih zasledil Titovo sliko. Pričakoval bi, da bodo totalitarni simboli stvar preteklosti, je zapisal in spomnil, da so policijski šefi že leta 1990 pisno naročili, da se morajo slike Tita iz uradnih prostorov policije takoj odstraniti.