V središču preiskav naj bi se (znova) znašel Ekrem Imamoglu, priljubljen opozicijski politik, ki so ga pred dvema mesecema letos odstavili z mesta župana Istanbula, saj so ga obtožili članstva v kriminalni združbi, pomoči teroristični skupini in korupcije. Po njegovi marčevski aretaciji so izbruhnili množični protesti zoper vladavino Recepa Tayyipa Erdogana.
Po poročanju turške tiskovne agencije Anadolu naj bi tokrat pridržali kar 45 ljudi, med njimi tudi Imamoglujevo osebno tajnico in njegovega varnostnika, pa tudi Mustafo Basar Ariogluja ter Özgeja in Erdema Ariogluja, njegova poslovna partnerja iz gradbenega podjetja Yapi Markezi. Preiskave naj bi v več turških mestih potekale zaradi sumov korupcije, goljufij, podkupovanj in izsiljevanj.

Na slovenskem zunanjem ministrstvu so za 24ur.com potrdili, da so bili o pridržanju Ariogluja, ki nosi naziv slovenskega generalnega častnega konzula, obveščeni. "Kot razumemo, je pridržanje povezano s posli v Turčiji," dodajajo. Napovedujejo tudi, da bodo pozorno spremljali razvoj dogodkov.
Ne gre sicer za uslužbenca slovenskega veleposlaništva v Ankari, ki ga trenutno vodi Gorazd Renčelj. Kontaktni podatki Basarja Ariogluja so navedeni v zavihku Generalni konzulat Republike Slovenije v Carigradu.
Kdo pravzaprav torej so slovenski častni konzularni funkcionarji? Večinoma gre za tuje državljane, ki nimajo neposrednih konzularnih pristojnosti. "Dopolnjujejo mrežo slovenske diplomacije, ne morejo je pa v celoti nadomestiti. Lahko svetujejo, nudijo koristne informacije, kaj več pa jim ta status ne omogoča. Svoje delo opravljajo brez plačila, v svoji organizaciji in za svoj denar," pojasnjuje MZEZ.
Podjetje v finančnih težavah
O turških delavcih podjetja Yapi Merkezi, ki je skupaj s Kolektorjem pri nas gradil drugi tir, smo sicer poročali prav v zadnjih dneh.
Potem ko je podjetje zašlo v težave, je večina zaposlenih podpisala sporazumne odpovedi in se vrnila v domovino, približno 50 pa jih še vztraja v začasnem nastanitvenem kampu. Bojijo se, da jih bo delodajalec izigral in da bodo ostali brez plačila in odpravnin.
Prejšnji teden so delodajalca obtožili, da jih že od 21. marca zadržuje v delavskem naselju v Orehku in jih skuša ustrahovati.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.