Celjski kriminalisti in policisti so v sodelovanju s kolegi iz drugih policijskih uprav na novomeškem in ljubljanskem območju opravili 10 hišnih preiskav, od tega devet pri fizičnih osebah in pri eni pravni. Pridržali so osem oseb, od tega so jih sedem privedli k preiskovalnemu sodniku.
Več podrobnosti sta v izjavi za medije razkrila vodja Sektorja za splošno kriminaliteto na Upravi kriminalistične policije GPU Dejan Garbajs in vodja Oddelka za splošno kriminaliteto v Sektorju kriminalistične policije PU Celje Milan Vogrinec.
Vogrinec je pojasnil, da so v lanskem letu na območju PU Celje zaznali povečano število vlomov. Storilci, ki so delovali v skupinah, so kradli barvne kovine. Do podobnih vlomov je nato prišlo še drugod po Sloveniji. Policija je uspela pridobiti dokaze, pri preiskavi, ki je trajala več mesecev in je bila izjemno zahtevna, so uporabili posebne metode policijskega dela.
Po besedah Vogrinca gre za izkušene storilce, ki so delovali v dobro organizirani hudodelski združbi. Ta je tudi dobro poznala delovanje policijskega dela. Pred vsakim vlomom so si ogledali objekte in preverili morebitno prisotnost varnostnih služb. V primeru, da so zaznali 'nevarnost', so od dejanja odstopili, je pojasnil Vogrinec.
Kot so dodatno pojasnili na PU Celje, so pred izvršitvijo kaznivih dejanj osumljenci skrbno določili in izbirali člane združbe. Prav tako so si vnaprej priskrbeli potrebna zaščitna sredstva, kot so maske, pokrivala in rokavice, in sicer na način, da za seboj niso puščali sledi na podlagi katerih bi jih bilo mogoče identificirati. Osumljenci so tudi redno menjavali mobilne telefone in telefonske številke.
Osumljeni za izvršitev kaznivih dejanj so najemali kombije pri različnih podjetjih, s katerimi so se odpeljali na kraje, kjer so kradli električne vodnike in druge polizdelke oziroma izdelke iz barvnih kovin. Ukradene izdelke so prodali več različnim podjetjem na ljubljanskem območju ter nekaterim za zdaj še neznanim kupcem.
S prodajo ukradenih predmetov so si pridobili za več kot pol milijona evrov protipravne premoženjske koristi. Storilci so stari od 20 do 50 let, veliko jih je starih znancev Policije.
Na Policiji poudarjajo, da se premoženjska kriminaliteta pojavlja v vsaki občini in kraju. Vlomi so za tatvinami najpogostejša premoženja kazniva dejanja pri nas. V zadnjih letih so najpogostejši načini vlamljanja še vedno lomljenje ključavnice, vlom na vzvod s pomočjo primernega orodja in s fizično silo, so dodali.
KOMENTARJI (148)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.