Po ponedeljkovem poskusu ugrabitve 36-letne zlatarjeve hčerke poteka intenzivna preiskava. Ugrabitelja še iščejo. Preiskujejo kaznivo dejanje ugrabitve, za kar je zagroženih do pet let zapora.
Brat žrtve Tom Bartol je za 24ur.com povedal, da je njegova sestra še v novomeški bolnišnici z lažjimi poškodbami, predvsem odrgninami, in v šoku. Po njegovih besedah se dokaj dobro drži, vendar se boji, da bo vse ''pozneje prišlo za njo''. Ugrabitelja naj bi želela priti v zlatarno, zato so vsi malo prestrašeni. Povedal je, da so ob odhodu domov pozorni na vsako vozilo, ki pripelje mimo.
Policist mora pokazati službeno izkaznico
Žrtev je nekaj po 19. uri ustavila vozilu z modrimi utripajočimi lučmi, ker je predvidevala, da gre za policijo. Na vprašanje, kako vemo, da so za nami res policisti, je Robert Ferenc iz sektorja za policijska pooblastila in preventivo za 24UR ZVEČER povedal, da smejo uporabljati posebne zvočne in svetlobne znake tudi na civilnih službenih vozilih.
Storitev prekrška ni pogoj za ustavljanje. Pravilen postopek ustavljanja je, da policist, ki vozi za vami ali vas prehiti, vključi modro luč oziroma kratek zvočni signal s sireno. Takrat morate postopno zmanjšati hitrost in ustaviti ob robu vozišča ali na drugem primernem mestu.
Policist se mora pred začetkom postopka izkazati s službeno izkaznico, če okoliščine ne dopuščajo, pa se mora predstaviti kot policist in takoj ko je mogoče, pokazati službeno izkaznico. Pojasniti mora namen postopka in se na zahtevo tudi predstaviti z imenom in priimkom, številko službene izkaznice.
Pozorni bodite na morebitne uniforme, policijske jopiče in tako dalje. Če vseeno posumite, da ne gre za policista, se zaklenite v vozilo in pokličite policijo na 113, je svetoval. Če med ustavljanjem posumite, da ne gre za policiste, se lahko že takoj zaklenete v vozilo, med postopkom pa odprite okno le toliko, da lahko podate dokumente.
V letošnji polovici so obravnavali 13 primerov prevarantov z modrimi lučmi, lani 36, predlani 18. Gre za kaznivo dejanje lažno izdajanje za policista ali drugo uradno osebo, za kar je zagrožen zapor do enega leta. Primera, kot je bil ponedeljkov, na slovenski policiji še niso obravnavali.