
S koprske policijske uprave so konec avgusta na okrožno državno tožilstvo v Kopru podali kazenske ovadbe zoper štiri osebe, osumljene zlorabe položaja ali pravic. Zaradi kaznivih dejanj, povezanih z gospodarskim kriminalom, je bilo družbi z Obale povzročenih za več kot 2,5 milijona evrov škode. Po neuradnih informacijah naj bi šlo za Ladjedelnico Izola.
Preiskava stekla leta 2006
Preiskava s področja gospodarske kriminalitete se je začela leta 2006, končala pa avgusta letos. Sprva so preverjali sume kaznivih dejanj, ki naj bi jih od leta 2000 do leta 2003 storili člani uprave in menedžerji družbe, pozneje pa so preiskavo še razširili.
Preiskavo so pozneje razširili in odkrili, da je družba utrpela za kar 2,5 milijona evrov škode.
Kriminalisti so ugotovili, da je tedanji predsednik uprave med letoma 2001 in 2003 večkrat zlorabil svoja pooblastila pri gospodarskem poslovanju s kapitalsko povezanimi družbami, med drugim na podlagi sklenjene najemne pogodbe namenoma ni obračunaval najemnine eni od povezanih družb, katere direktor je bil on sam.
Kot so še ugotovili, je v imenu gospodarske družbe drugi povezani družbi prodal premičnino po nižji ceni od knjižene vrednosti, dvema povezanima gospodarskima družbama odobril plačila računov za storitve, ki niso bile nikoli opravljene, in na podlagi kupoprodajne pogodbe in računa fizični osebi prodal osebni avtomobil družbe, ki ga ta oseba ni plačala, plačila pa niti ni izterjal.
Zoper njega so kriminalisti septembra 2007 na okrožno državno tožilstvo v Kopru podali obsežno kazensko ovadbo zaradi utemeljenega suma storitve večjega števila kaznivih dejanj zlorabe položaja ali pravic, ponareditve ali uničenja poslovnih listin in zatajitve finančnih obveznosti. Po ugotovitvah kriminalistov je zaradi omenjenih kaznivih dejanj gospodarska družba utrpela za več kot 235.000 evrov škode, za več kot 110.000 evrov pa je bil oškodovan državni proračun.

Pravi denar na fiktivne račune
Po podani kazenski ovadbi so kriminalisti preiskavo razširili še na druge sporne posle gospodarske družbe, predvsem na več milijonov dolarjev vredno naročilo, ki ga je družba med letoma 2000 in 2003 izdelovala za tujega naročnika. Po ugotovitvah kriminalistov so člani uprave v okviru omenjenega posla sklepali tudi fiktivne posle z neobstoječo tujo družbo, ki naj bi bila za svoje delovanje registrirana v Španiji.
Fiktivno družbo je po ugotovitvah kriminalistov zastopal državljan Velike Britanije, ki je v imenu tujega naročnika opravljal funkcijo nadzornika, hkrati pa je v imenu neobstoječe tuje družbe izstavljal slovenski družbi z Obale račune za fiktivne svetovalne in druge storitve. "Plačila računov za fiktivne storitve neobstoječe družbe so odrejali člani uprave in eden od menedžerjev te družbe, ki so namenoma finančno izčrpavali družbo," so zapisali na policijski upravi Koper. Na podlagi tovrstnih fiktivnih poslov in fiktivnih računov, ki jih je izdajal državljan Velike Britanije, je gospodarska družba po navodilih osumljenih plačevala storitve na račune tujega državljana, odprte pri bankah v Španiji.
Ovadili kar dva bivša predsednika uprave družbe
S koprske policijske uprave so zoper dva bivša predsednika uprave omenjene gospodarske družbe, menedžerja te družbe in državljana Velike Britanije, osumljene zlorabe položaja ali pravic, konec avgusta na okrožno državno tožilstvo v Kopru podali kazensko ovadbo. Po mnenju kriminalistov je gospodarske družba zaradi omenjenih kaznivih dejanj utrpela za več kot 2,5 milijona evrov škode.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.