S PU Koper so sporočili, da je njihova kriminalistična policija v sodelovanju s kriminalisti iz Pulja zaključila kriminalistično preiskavo zoper mednarodno hudodelsko združbo. Združbo je sestavljalo 17 članov, ki so po besedah policije nezakonito ravnali z zaščitenimi živalmi in rastlinami. Policija pravi, da združbo utemeljeno sumi, da je prek državne meje iz Hrvaške v Slovenijo pretihotapila nekaj ton različnih morskih sadežev.
Samo na ozemlju Slovenije je policija zasegla okrog 600 kilogramov morskih datljev oziroma prstacev, ki so pri nas zavarovani. Prepovedano je njihovo nabiranje, trgovanje in posedovanje. Takšne prepovedi veljajo v večini evropskih in sredozemskih držav.
Podrobnosti o preiskavi
Pri nas se je kriminalistična preiskava začela avgusta 2010. Podlaga za slovensko preiskavo so bile ugotovitve hrvaške policije, ki je ugotovila, da na območju Istre deluje organizirana združba nabiralcev zaščitenih morskih datljev. Združba je datlje ilegalno tihotapila v Slovenijo.
Koprski kriminalisti so ugotovili, da je v mednarodno tihotapstvo vpletenih najmanj 17 oseb – štirje Hrvati, Italijan, ki živi na območju Kopra, in 12 Slovencev.
Kriminalisti pravijo, da je hrvaški del združbe skrbel za izlov zaščitenih morskih sadežev in njihov prevoz z ladjami v Slovenijo. Nato so sadeže prevzeli Slovenci, ki so skrbeli za njihov prevoz in hrambo vse dokler sadežev niso prodali gostincem na območju celotne države (Obala, Nova Gorica, Ljubljana, Maribor in Kranj).
Kriminalna združba je od začetka julija do 10. novembra po ugotovitvah policije iz Hrvaške v Slovenijo pretihotapila skupno 2316 kilogramov morskih datljev, 144 kilogramov dondol in najmanj 24 kilogramov kapesant.
Hrvaški del združbe je po besedah policije prejemal okoli 34 evrov za kilogram morskih datljev, slovenski del združbe pa od gostincev pri nadaljnji preprodaji najmanj 62 evrov za kilogram. "Glede na te podatke ocenjujemo, da je vrednost celotne količine 2316 kilogramov pretihotapljenih morskih datljev najmanj 143 tisoč evrov, kar bi predstavljalo tudi protipravno pridobljeno korist mednarodne kriminalne združbe,“ so sporočili s PU Koper.
Kaj čaka osumljence?
Zoper slovenske osumljence so koprski kriminalisti na podlagi odločitve koprskega okrožnega državnega tožilstva podali kazensko ovadbo brez privedbe osumljencev na zaslišanje k preiskovalnemu sodniku.
Podali so kazensko ovadbo za dve kaznivi dejanji hudodelskega združevanja (zagrožena zaporna kazen od šestih mesecev do osmih let) ter za sedem kaznivih dejanj nezakonitega ravnanja z zaščitenimi živalmi in rastlinami (zagrožena zaporna kazen od šestih mesecev do desetih let).
Hrvaški policisti so hrvaški del kriminalne združbe prijeli in opravili hišne preiskave, nato pa osumljence privedli na zaslišanje k preiskovalnemu sodniku županijskega sodišča v Rijeki. Sodišče je za vse odredilo pripor.
Pristojni izrekli globe
Koprski kriminalisti so pri preiskavi sodelovali tudi s carinsko upravo, veterinarsko inšpekcijo in ribiškim inšpektorjem.
Veterinarska uprava je ukrepala zoper pravno osebo s sedežem na območju Pirana, ki so ji izrekli globo, visoko okoli 10.000 evrov. Globo je veterinarska uprava izrekla tudi zoper odgovorno osebo pravne osebe, ki jo je doletela kazen okoli 5400 evrov. Štirim prevoznikom, torej fizičnim osebam, pa so izrekli globo v skupnem znesku okoli 7000 evrov.
Globe je izrekla tudi ribiška inšpekcija, ki je ukrepala zoper pravno osebo s sedežem na območju Pirana, saj ji je izrekla globo, visoko okoli 5400 evrov. Tudi odgovorna oseba pravne osebe mora plačati, in sicer približno 630 evrov, medtem ko mora pet prevoznikov skupno plačati okoli 2000 evrov. Kazen sta dobila tudi dva gostinca, ki prav tako morata skupno plačati 2000 evrov.
Carinska uprava je globo izrekla zoper le enega prevoznika, ki mora plačati 300 evrov.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.