V mariborskem zaporu so v torek nad zapornikom Boštjanom Grobelnikom uporabili prisilna sredstva, ta pa je pozneje v bolnišnici umrl. Sodna obdukcija je po navedbah mariborske policije pokazala, da je bil vzrok smrti kap, na truplu pa naj tudi ne bi bilo znakov nasilja, a njegovi sojetniki pripovedujejo drugačno zgodbo. Pazniki naj bi bili do umrlega nasilni.
Generalni direktor uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Dušan Valentinčič je zato imenoval posebno komisijo, ki naj bi razjasnila okoliščine uporabe prisilnih sredstev nad omenjenim zapornikom. Pri Valentinčiču se je zaradi tega primera oglasil tudi namestnik varuhinje človekovih pravic Ivan Šelih. Zahteval je poročilo o dogodkih, na podlagi katerega se bodo odločili o nadaljnjih ukrepih.
Obsojenec naj bi uničeval inventar in napadel pravosodnega policista
Na upravi za izvrševanje kazenskih sankcij so sicer tudi pojasnili, da so morali pravosodni policisti v torek popoldne zoper obsojenca uporabiti "prisilna sredstva vklepanja in strokovnih prijemov, ker je v sobi razbijal in uničeval inventar, ob vstopu v sobo pa tudi napadel pravosodnega policista".
Med umirjanjem obsojenca se je njegovo zdravstveno stanje po navedbah uprave poslabšalo. Pazniki so mu takoj nudili prvo pomoč, prav tako pa so v zapor poklicali nujno medicinsko pomoč Univerzitetnega kliničnega centra Maribor. Obsojenca so nato z reševalnim vozilom odpeljali v bolnišnico, kjer je v sredo zjutraj umrl.
Uporaba sile "neprijetna" in "nevarna"
Uporaba sile zoper zaprto osebo po navedbah uprave za izvrševanje kazenskih sankcij velja "za eno najbolj neprijetnih in nevarnih postopkov pravosodnih policistov". "Poseganje v človeško integriteto s silo, pa naj bo še tako podprta z zakonsko dovoljenimi pooblastili, je pač ukrep, ki ni preprost in lahko izzove negativne posledice tudi zoper tistega, ki ga izvaja," so navedli. In izpostavili, da morajo biti zaradi vseh teh razlogov pravosodni policisti strokovno usposobljeni za uporabo sile.
Pravosodni policisti oz. pazniki smejo prisilna sredstva uporabiti le, če je to res nujno in so podani zakoniti razlogi, in sicer z najmanjšimi škodljivimi posledicami za prizadeto osebo. Takoj, ko je oseba obvladana in pod nadzorom, pa ni več nobenega opravičila za kakršno koli uporabo sile, je bil jasen Šelih in dodal, da je zato še kako pomemben nadzor nad vsako uporabo prisilnih sredstev.
KOMENTARJI (121)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.