Avstrijski državljan, ki je v noči na četrtek bežal pred gorenjskimi policisti in povzročil hudo prometno nesrečo, je po potrdilu zdravnikov duševni bolnik. Še danes naj bi ga iz jeseniške bolnišnice premestili v psihiatrično ustanovo v Avstriji, kjer se je v preteklosti že zdravil. Po nekaterih informacijah pa naj bi od tam tudi pobegnil.
Kot je pojasnil vodja travmatologije v Splošni bolnišnici Jesenice Matej Andoljšek, se v jeseniški bolnišnici še vedno zdravita dva policista in avstrijski državljan, ki je povzročil nesrečo. Povedal je, da je stanje vseh treh poškodovancev dobro.
Bistveno se je izboljšalo zdravstveno stanje policista, ki je utrpel hudo poškodbo glave in je imel več možganskih krvavitev. Zdravniki nadaljujejo intenzivno zdravljene poškodovanca, ki je po opravljenih preiskavah pri zavesti in orientiran. Pri drugem policistu, ki ima poškodovan vrat, pa so danes opravili še magnetno resonanco.
Veniger in Gorenak obiskala policista
Oba poškodovana policista, ki ostajata na zdravljenju v jeseniški bolnišnici, sta danes obiskala generalni direktor policije Stanislav Veniger in minister za notranje zadeve Vinko Gorenak.
"Zdi se mi prav, da ko policisti opravijo neko pomembno nalogo, še posebej če pri tem izpostavijo svoja življenja, da jih kot minister obiščem," je dejal Gorenak in dodal, da gre obema poškodovanima na bolje in da kažeta "veliko volje do življenja, kar je pravzaprav tudi znak zavesti med policisti".
Na vprašanje o tem, ali je slovenska policija primerno opremljena za spopadanje s situacijami, kakršna je bil lov na avstrijskega voznika, je Gorenak povedal, da je odgovor odvisen od posamezne situacije. Tako je prepričan, da so policisti imeli dobro opremo za varovanje demonstracij. Kar se tiče prometnih policistov, pa je oprema "vsaj približno dobra, razen vozil, ki so katastrofa". Kot je zagotovil, je letos v proračunu namenjenih precej več sredstev za nakup novih vozil.
29-letnik utrpel hude poškodbe glave
29-letni Avstrijec, ki je pred policisti bežal v noči na četrtek, je pri trku s policistoma enote vodnikov službenih psov pri avtocestnem izvozu v Lescah utrpel hude poškodbe glave z manjšo krvavitvijo. Njegovo stanje je po besedah zdravnika dobro. "Predvidevamo, da bo že danes premeščen v psihiatrično ustanovo v Avstrijo, kjer je bil že zdravljen," je povedal Andoljšek in pojasnil, da dogovori potekajo prek veleposlaništva.
Premestitev na postopke, ki jih zoper povzročitelja nesreče vodijo slovenski organi pregona, ne bo vplivala. Na podlagi zbranih obvestil in preveritve vseh okoliščin ga policisti sumijo storitve kaznivega dejanja preprečitve uradnega dejanja uradni osebi in napada na uradno osebo. Zaradi bega, oviranja postopka in poškodovanja policistov mu grozi od enega do pet let zaporne kazni. Čakajo še na uradne rezultate preiskave krvi in urina, ki naj bi po prvih podatkih pokazale, da Avstrijec ni bil pod vplivom alkohola ali drog. Policisti so že včeraj o dogodku obvestili preiskovalno sodnico in državno tožilko, ki sta si tudi ogledali kraj nesreče.

Kako ustaviti podivjanega voznika?
Slovenski policisti imajo v zadnjih letih vse več opravka z objestnimi vozniki, ki kljub opozorilom in svetlobnim znakom policistov ne želijo ustaviti. V teh primerih lahko možje v modrem uporabijo prisilna sredstva za ustavljanje. Le lani so prisilno ustavili 19 voznikov, leto prej 16, leta 2010 pa so prisilno ustavili 10 voznikov, je poročal 24UR ZVEČER.
Policisti lahko pri tem uporabijo bodičaste trakove oziroma "stingerje", druga vozila in zaščitne ograje. Prav tako imajo na razpolago lesene, betonske in kovinske ovire ter razsuti material. Vse to pa lahko možje v modrem uporabijo, potem ko se voznik na utripajoče luči in policijske sirene ne odzove in začne bežati, je poročal 24UR ZVEČER.
A cestni pregoni so precej tvegani, kar dokazuje tudi nesreča na gorenjski avtocesti, prav tako primeri iz tujine. Le v Združenih državah Amerike vsako leto med pregonom umre približno 360 ljudi. Najbolj tragično pa je dejstvo, da je med žrtvami kar tretjina tistih, ki so se po naključju znašli na poti, kjer se je odvijal pregon, so še poročali novinarji omenjene informativne oddaje, ki so še dodali, da se kar 40 odstotkov tovrstnih pregonov konča z nesrečo.
KOMENTARJI (421)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.