Hrvaški mediji so se razpisali o tragični nesreči, ki se je zgodila na Kornatih. V njej je umrl 14-letni deček iz Nizozemske. Voznika gliserja neuradno, kot poroča 24sata, sumijo za hujše kaznivo dejanje ogrožanja javne varnosti, ki ima za posledico smrt. Če mu bodo dokazali krivdo, bi lahko bil obsojen na zaporno kazen od dveh do osem let. Kot poroča Index.hr, po ugotovitah policije voznik ni imel dovoljenj za upravljanje plovila.
Na prizorišču nesreče sta bila tudi dečkov oče in brat. Vozila sta se na gliserju, ki ga je upravljal 20-letni Zagrebčan. Nesreča se je zgodila pri zalivu Svršata vela. Gliser je vlekel gumijast obroč, na katerem je bil nesrečni mladoletnik.
V trenutku nesreče je obroč trčil v val, ki je nastal zaradi hitrosti vožnje gliserja. Voznik je z gliserjem naredil obrat v levo, nato pa v desno in val, ki je nastal pri tem, je obroč z mladoletnikom dvignil v zrak, nato pa je ta z vso silo udaril v gliser. Poškodbe dečka zaradi udarca so bile usodne. Voznika so na zaslišanje privedli že na dan nesreče. Vožnja z gliserjem je sicer na območju nacionalnega parka na Kornatih prepovedana.
20-letnika so prepeljali v pripor v Šibeniku. Obenem bodo nadaljevali preiskavo, da bi ugotovili morebitno odgovornost zagrebškega podjetja, ki je na otoku Ugljan nizozemski družini oddalo v najem gliser, s katerim je potem neodgovorno upravljal ovadeni 20-letnik.
"Zelo pomembno je, da je pri vodnih športih zraven vsaj ena oseba, ki ima izpit in izkušnje s temi plovili, ker morje ni kopno, na morju se ne da zategniti ročne, prav tako se na morju ne da rešiti težav z motorjem," opozarja Dany Stanišič iz Vodnih športov Portorož. "Seveda se na morju mora uživati, vendar je varnost na prvem mestu," dodaja.
Na morju je treba biti pozoren tudi na druga plovila in valove, ki jih povzročajo, še dodaja. V Sloveniji brez dovoljenja pa s tovrstnimi plovili sploh ne morejo upravljati, izpostavlja Stanišič.